Postřikovač je zařízení určené k rozprašování kapalin. Používá se zejména v zahradnictví a v zemědělství na rozprašování směsí vody s pesticidy nebo s biologickými přípravky na ochranu rostlin, stromů nebo plodin. V průmyslu se požívá na rozprašování vody nebo různých chemických postřiků.Rosič, podobně jako postřikovač, slouží k rozprašování kapalin. Rozdíl mezi postřikovačem a rosiče je ten,
Postřikovač je zařízení určené k rozprašování kapalin. Používá se zejména v zahradnictví a v zemědělství na rozprašování směsí vody s pesticidy nebo s biologickými přípravky na ochranu rostlin, stromů nebo plodin. V průmyslu se požívá na rozprašování vody nebo různých chemických postřiků.Rosič,
Postřikovač je zařízení určené k rozprašování kapalin. Používá se zejména v zahradnictví a v zemědělství na rozprašování směsí vody s pesticidy nebo s biologickými přípravky na ochranu rostlin, stromů nebo plodin. V průmyslu se požívá na rozprašování vody nebo různých chemických postřiků.
Rosič, podobně jako postřikovač, slouží k rozprašování kapalin. Rozdíl mezi postřikovačem a rosiče je ten, že rosič dokáže kapalinu rozdrobit na menší, drobnější částečky. Většinou je poháněn klasickým spalovacím motorem, malé čerpadlo tlačí postřik do trysky před ústím trubice a ventilátor poháněný motorem vytváří proud vzduchu, do kterého je vstřikována kapalina. Výsledkem je mlha dopadající na rostliny.
Jak vybrat postřikovač a rosič?
Typ postřikovače
Podle toho, kde jsou postřikovače umístěny, jak se obsluhují a čím jsou poháněny, se postřikovače dělí do několika skupin:
- Ruční postřikovače - mají kapacitu jen několik litrů, jsou určeny do domácností na postřikování jednotlivých rostlin nebo jejich částí.
- Zádové postřikovače - jsou určeny pro zahrady a skleníky, nosí se na zádech a s pomocí motorového nebo ručního pohonu se aplikuje přípravek na rostliny nebo stromy. Tyto postřikovače jsou hojně používány v zahradách a v sadech na ochranu rostlin. V zemědělství se používají pro selektivní ošetření malých ploch, nebo ve speciálních kulturách.
- Polní postřikovače - jsou zemědělské stroje určené k rovnoměrné aplikaci prostředků na ochranu rostlin, nebo k jejich přihnojování. Postřik rozředěný vodou se aplikuje z nádrže pomocí trysek umístěných na ramenech postřikovače. Takové zemědělské postřikovače dále dělíme na nesené, tažené, samojízdné nebo rosiče pro speciální kultury.
Pohon postřikovače
Postřikovače se dělí i podle toho, jakým způsobem jsou poháněny, nejčastěji varianty jsou ruční, akumulátorové a benzinové:
- Ruční / manuální / mechanické - tlak v nich vytváříme sami, pomocí pumpování pákou, mají většinou objem od 0,5 l, přes 5 l až do 12 l, jsou lehčí, cenově dostupnější a určené na menší plochy, jejich nevýhodou je nutnost pracné uvádět do chodu.
- Akumulátorové / bateriové - tyto postřikovače jsou v současnosti upřednostňovány a těší se velké oblibě u malých i větších pěstitelů, mají objem od 10 l do 20 l, jsou lehké (odpadá hmotnost motoru), výkonné a práce s nimi je velmi efektivní, na co si třeba dát pozor při výběru je výdrž baterie a ergonomie zejména zádové části stroje.
- Motorové / benzínové - jsou těžší, práce s nimi je namáhavější, ale zároveň jsou i nejvýkonnější ze všech kategorií, nacházejí uplatnění hlavně na větších plochách vyžadujících postřik nebo hnojení.
Postřikovače a rosiče slouží především k aplikaci různých postřiků, ale také hnojiv. Jsou neocenitelnými pomocníky při pěstování zeleniny, ovoce, brambor, obilí, či jiných zemědělských plodin. Využívají se také při ochraně ovocných a ořechových sadů, při pěstování révy, různých druhů květin a v neposlední řadě v lesnictví a v lesních školkách. Usnadňují a urychlují nezbytné úkony, které přispívají k lepší úrodě. Při výběru postřikovače se zaměřte hlavně na kvalitu a poctivé provede výrobku.
Potřebujete poradit s výběrem? Přečtěte si náš blogový článek Jak vybrat postřikovač nebo rosič. Nejčastější otázky a odpovědi naleznete ZDE.