IBO RELAX

Reportáž z dílny RTVS :24 o bufetu IBO Relax a protipožární monitorovací věži IBOvka

Bufet IBO Relax a Protipožární monitorovací věž IBOvka

V sobotu 12.11.2022 jsme slavnostně otevřeli protipožární monitorovací věž IBOvka. Věž otevírala firma IBO s.r.o. v čele s Igorem Boledovičem. Při otevření byli zaměstnanci firmy jako poděkování za práci, známý slovenský herec Ivan Tuli Vojtek a Televize Markíza. IBOvka stojí na kopci Čechovka 387 m.n.m., je vysoká 32,5 m a má 10 pater. V 10. patře jsou technologická zařízení pro monitorování požárů. Jsou tam 2 termovizní kamery, které 24 hodin a 365 dní v roce monitorují zvýšení teploty v okolí. V 10. patře lze pronajmout místnost na pozorování ptactva a přírody.

Na jednotlivých patrech věže IBOvka, v jejím okolí, v okolí bufetu a na cestě k věži můžete vidět množství nádherných a zajímavých naučných a informačních tabulí. Během vaší turistické vycházky nebo cykloturistiky nezapomeňte navštívit i náš bufet IBO Relax. Bufet se nachází v klíně krásné přírody a v jeho areálu najdete také nádherný pocitový chodník, posezení s krásným výhledem a altánky. V areálu můžete vidět i koně. K dispozici je také pronájem ohnisek k opékání. V areálu IBO Relax se budou pořádat i různé akce.

Sledujte naše sociální sítě Facebook (IBO Relax Trenčín) a Instagram (@iborelax_trencin), ať jste informováni o všech našich novinkách a aktualitách.

Protipožární věž IBOvka s protipožární cestou vznikla v mysli Igora Boledoviče s IBO s.r.o. v květnu 2015. V letošním roce po vyhlášení výzvy k protipožárním opatřením, po krátkém přemýšlení, se Igor Boledovič rozhodl, že protipožární cestu a protipožární věž umístí na hřebeni u cesty zvané Chotárna. Tato cesta dělí dva katastry – Zlatovecký a Istebnícky katastr. V dávné minulosti tudy procházela historická „Trenčínská cesta", která spojovala východní Moravu s Trenčínem a Povážím. Tato cesta se zmiňuje v „Kosmově kronice" z roku 1101. Zde se vzpomíná, že jedna cesta prochází po hřebenu zvaném Čechuvka, přímo naproti Trenčínskému brodu pod hradem. Dodnes se toto místo nazývá Čechovka a historici tvrdí, že „Čechuvka" znamená ve zkratce název „Česká cesta". Tuto cestu používal i Matúš Čák Trenčínský kolem roku 1310. Koncem 14. století také po ní chodili do Uher čeští šlechtici a také zlínští „Šternberkové".

Pár faktů o IBOvce

- Stojí na kopci Čechovka 387 m.n.m.

- Byla postavena v roce 2019.

- Je vysoká 32,5 m.

- Věž má 10 pater.

- Je postavena na osmi základových patkách.

- Konstrukce je kompozitní systém ocelových prutů, styčníků a dřevěných hranolů.

- Je to první věž svého druhu na Slovensku.

- Věž je v letových drahách letiště, proto nemohla být vyšší.

- V 10. patře jsou technologická zařízení pro monitorování požárů. Jsou tam 2 termovizní kamery, které 24 hodin a 365 dní monitorují zvýšení teploty v okolí.

- V 10. patře lze pronajmout místnost na pozorování ptactva a přírody, která není vytápěná, ale místnost je dobře tepelně zaizolovaná a tím poskytuje zajímavý pohled člověka z výšky 32,5 m na život ptactva v korunách stromů a jiný pohled na přírodu a okolí z korun stromů a ne ze země.

- Více informací o pronájmu na e-mailu iborelax@ibo.sk nebo na telefonu +421 908 121 999.

- Na věž vede 10 pater po čtrnácti schodech. To znamená, že kdo vyjde na vrch, tak překoná 141 schodů.

- Kovová konstrukce je pozinkovaná.

- Dřevěná část má povrchovou úpravu vyhotovenou materiály švýcarské firmy „Diotrol" dodaných společností www.alk.sk v množství přibližně 415 kg nátěrových hmot.

Bufet IBO Relax

Zastavte se v našem bufetu s občerstvením během vaší turistické vycházky nebo cykloturistiky. Bufet se nachází v klíně krásné přírody a v jeho areálu najdete i nádherný pocitový chodník, posezení, altánky a koně s možností jízdy. K dispozici je také pronájem ohnišť k opékání. V areálu IBO Relax se budou pořádat i různé akce.

Jak se k nám dostat?

Podívejte se na naši mapku, která vám usnadní hledání. Autem je možné se dostat až po bufet IBO Relax. S navigací vám pomohou i Google Mapy, ve kterých najdete náš bufet IBO Relax, jakož i protipožární věž IBOvku.

IBO Relax naleznete v Google mapách ZDE.

Protipožiarnu monitorovaciu vežu IBOvka nájdete v Google mapách ZDE.

Více fotografií z otevření věže IBOvka a bufetu IBO Relax naleznete v naší fotogalerii ZDE.

Hore