To, jakou sekeru nebo kalačku si vyberete, ovlivní nejen výsledek vaší práce, ale také pohodlí a bezpečnost.Při výběru sekery myslete na několik faktorů – proč ji kupujete, jaké bude její primární využití (štípání dřeva, třísek nebo ořezávání), jaká je délka a hmotnost sekery.Jak vybrat sekeru a kalačku?Kvalitní leštěné kálačky a sekery z naší nabídky jsou vyrobeny jsou z kvalitní oceli,
To, jakou sekeru nebo kalačku si vyberete, ovlivní nejen výsledek vaší práce, ale také pohodlí a bezpečnost.Při výběru sekery myslete na několik faktorů – proč ji kupujete, jaké bude její primární využití (štípání dřeva, třísek nebo ořezávání),
To, jakou sekeru nebo kalačku si vyberete, ovlivní nejen výsledek vaší práce, ale také pohodlí a bezpečnost.
Při výběru sekery myslete na několik faktorů – proč ji kupujete, jaké bude její primární využití (štípání dřeva, třísek nebo ořezávání), jaká je délka a hmotnost sekery.
Jak vybrat sekeru a kalačku?
Kvalitní leštěné kálačky a sekery z naší nabídky jsou vyrobeny jsou z kvalitní oceli, mají lakovanou bukovou násadu, která skvěle sedne do ruky. Sekání a kálání bude pro vás s těmito nástroji snazší a rychleji vám to bude odsypat od ruky.
Jak si ale sekeru vybrat?
Druhy seker
Při výběru myslete za účelem použití vaší nové sekery.
Kempingová sekera je vhodná pro štěpení malých polínek či osekávání větví. Má přibližně 30 – 40 cm a je nejmenší ze všech druhů. Kempingová sekera obvykle nemá ani 1 kg.
Univerzální sekery se hodí pro každou práci, mají do 2 kg a nejčastěji do 70 cm. Využití najdou na zahradě, chatě či v táboře.
Tesařské sekery mají vyřezané topůrko kvůli snazšímu úchopu u hlavy. Hodí se pro nepříliš klasické třepení, spíše pro jemnější práci. Využívají je profesionálové.
Štípací sekery zpracovávají menší polena. Mají do 50 cm a najdete také obouruční modely.
Kálačky nebo kalače na půlení špalků jsou největší. Rozštěpí i velká polena, mají zploštělou záď a váží i přes 3 kg.
Vhodná délka sekery
Sekery se označují velikostmi S-XL. Je však důležité, aby vám padla dobře do ruky. U sekery využíváte nejvíce švih. Pokud ji uchopíte těsně pod její hlavou, dáte ji rovnoběžně s rukou a předpažíte, konec topůrka by měl sahat mezi rameno a loket. Dosáhne-li až k rameni, sekera je velmi dlouhá.
Ostří sekery
Tvar ostří je daný účelem sekery. Klínové se hodí ke štípání, rovné a déle k sekání.
Některé sekery mají speciální tvar a nezasekují se do dřeva. Pokud se dřevo nerozštěpí, odrazí se z něj.
Ostří by nemělo být z broušeného kovu, ale kované.