Jak používat fotopast?

Pro přesný a detailní záznam pohybu zvěře, ptactva či růstu rostlin se žádný myslivec ani jiný milovník přírody neobejde bez správného ovládání fotopasti. Jejich využití je úplně jiné než u standardních kamerách, čemuž odpovídá hned několik specifik fotopasti.

Jak správně pracovat s fotopasti? Které technické parametry si všímat před prvním nastavením? I na tyto otázky vám zodpovíme v následujícím textu.

Výhody fotopasti, které zjednodušují samotné ovládání:

  • Jsou pokrokovou technologií v rámci kamerového sortimentu - jsou využitelné přes den iv noci bez vaší obsluhy, výdrž v pohotovostním režimu se přepočítává na 3, 6 a více měsíců.
  • Fungují i ​​za náročných, extrémních venkovních podmínek (mráz, vítr, déšť), disponují vlastním zdrojem, nahrávání probíhá v rámci vlastní interní paměti.

Nastavení fotopasti závisí i na revíru, tedy od finálního umístění, aniž jsme vyrušovali přirozenou lesní faunu a flóru. Fotopasti můžeme umístit na plot, strom nebo sloup, no předtím zkontrolujeme, zda tím neohrozí ptačí hnízdo, úkryt zvěře apod.


Jak zjistit, že právě tato fotopast je ideální na monitoring lesní zvěře?

Z technických specifikací zjistěte jako první, zda je fotopast kompaktních rozměrů a velmi dobře maskovatelného v přírodě v každém ročním období. Pro snadné umístění a rychlou obsluhu doporučujeme vybrat si fotopast s rozměry max. 15 x 10 x 6 cm. V praxi se vám osvědčí možná i menší fotopasti. Neméně důležitá je odolnost vůči extrémním teplotám (-15 až +60 ° C).

V přírodě využíváme fotopasti s extrémně nízkou spotřebou energie, když ji necháváme bez dozoru / obsluhy na delší dobu. Výhodou je externí baterie a paměťová karta s kapacitou alespoň 16 GB, ale úplně ideální, pokud se zaměříme na fotopasti s Full HD kvalitou. V pohotovostním režimu má fotopast v přírodě zvládnout monitoring a vytvářet snímky i pomocí 8 alkalických baterií po dobu 2 a více měsíců. Při lesní zvěře třeba počítat i se záběry v tzv. plánem poplachu, budete toho muset dost protřídit.

Což představuje lehká, ale kvalitní nastavitelnost fotopasti? Jednoduché spuštění a přepínání mezi režimem foto / video v konkrétním, předem nastaveném časovém intervalu.

Důležité jsou ostré noční záběry pomocí infračervených diod do vzdálenosti 15-20 m. Záznam, spuštění činnosti závisí i na předem nastavených přírodních změn (fáze měsíce, vegetace, růst květů, uhnízdění ptáků apod.). Na takové jedinečné okamžiky potřebujeme velmi rychlé spuštění - nesmí být delší než 1,2 s.

Vlastní nastavení fotopasti

Po základním vložení baterie, SD karty a kontroly její aktivace přepínáme z polohy OFF na TEST. Zjišťujeme, kolik má konkrétní model nastavovacích tlačítek a pomocí kterého se dostáváme do hlavního menu. Zvolíme jazyk, základní časové a datování, pak přejdeme do nastavení SMTP / MMS. Jsou známé pro modely se 4G modulem na zasílání fotografií nebo mailů.

Ověříme správnost údajů a dále vybíráme vhodný REŽIM. Vyhovuje vám kombinace foto a video - tedy, když po pořízení jedné foto se zahájí natáčení v předvolené délce? Nebo upřednostněte výlučně režim foto či režim video? Nejnovější fotopasti mají režim foto + video.

Jak na dobrou foto sérii? Při Fotopast jde o jedno z nejdůležitějších nastavení. Ideální, pokud si zvolíte sekvenci tří snímků po sobě - ​​výhoda při zaznamenání pohybu, jeho změně nebo při nečekaném útoku. Při videu nedoporučujeme nastavovat delší video sekvenci jako na 1 min (rychleji se vybíjí baterie).

PIR interval nenastaví na kratší dobu než 1 min, a to zejména při fotopasti se 4G modulem, protože jistý čas trvá i samotné odesílání snímků. Pod PIR intervalem rozumíme zpoždění mezi jednotlivými snímky. PIR 1 min znamená, že po vyhotovení snímků podle vašeho nastavení se na 1 min fotopast vypne. Potom pořizuje další snímky (pokud zaznamená pohyb), pokud ne, zůstává aktivována.

Jak prohlížet snímky? Buď přímo na monitoru fotopasti, nebo na PC či mobilu jako z běžného fotoaparátu. Použijete SD kartu ve čtečce paměťových karet nebo pomocí USB kabelu zapojíte k počítači.

Z polohy TEST přepínáme nejprve do OFF, pak do polohy ON a čekáme na "rozblikáním" diod. Většinou pětkrát zazáří bílé LED světlo (pokud není jinak uvedeno v manuálu), a tím je fotopast úspěšně aktivována.

Kompletní nabídku fotopascí najdete zde: Fotopast od specialistů