Jak vybrat fotopast?

Co je to fotopast?

Fotopast slouží k vytváření snímků a videí pomocí perfektně maskovaného a konstruovaného fotoaparátu pro zaznamenání každého pohybu. Digitální fotoaparát ve fotopasti musí mít dostatečně daleký dosah a rozsah a být vybaven odolným pohybovým čidlem (PIR), aktivované každou tepelnou stopu zvířat a člověka.

Hlavní parametry při výběru fotopasti

Fotopasti mají své uplatnění mezi profesionály v myslivosti, kriminalistice, v zoologii, slouží rovněž amatérským uživatelům na ochranu svého majetku, chat a sezónních příbytků před vandaly.

Přísvit značí "neviditeľnost" fotopasti

Ve fotopastí se standardně nachází přísvit o vlnové délce 940 nm. Jelikož je neviditelný pro člověka i zvířata, můžete je při nejvyšší diskrétnosti používat k hlídání majetku a pozorování zvěře v přírodě.

Pokud zvažujete koupi fotopasti s přísvitem 850 nm, dejte pozor na to, aby ji zlodej neodhalil. I když je tento model silnější, jeho infračervené záření je patrné. Zvěř na to reaguje většinou uskočením nebo přiblížením (ze zvědavosti).

Dosah fotopasti v desítkach metrů

Dosah dosvitu fotopastí se pohybuje od 10-25m. Při dosahu se zaměřte i na vzdálenost, do které fotopast detekuje pohyb. U nejnovějších fotopastí je možný dosah pohybového snímače až do vzdálenosti 30 metrů a dosah přísvitu činí 25 metrů.

Fotopasti s bleskem prozradí polohu

Fotopasti s bleskem se nejčastěji se používají ke pořízení barevných snímků v noci při monitoringu lesní zvěře. Na hlídání majetku jsou méně efektivní, protože hrozí, že bílý blesk okamžitě prozradí polohu fotopasti snímané osobě.

Zajímavost: Fotopasti s bílým bleskem slouží hlavně pro ochranáře přírody pro monitoring rysa ostrovida. Fotopast s bílým bleskem pořídí i v noci barevnou fotku a rysa následně lze rozeznat podle barevných skvrn.

Vyšší rozlišení, lepší kvalita

Fotopast s rozlišením od 12 Mpx je datově méně náročná a vyžaduje menší náročnost na kapacitu úložiště. Nicméně, pro pořízení kvalitnějších záběrů vám doporučujeme se zaměřit na horní hranici 30 Mpx.

Při rozlišení standardně platí, že čím větší počet pixelů se podílí na záběru, tím je detailnější. Při monitoringu zvěře a zlodějů v exteriéru hovoříme o specifikaci, která je „nad zlato“.

Pokud hledáte fotopast vhodnou pro tvorbu videozáznamů, vhodné jsou pro vás modely s Full HD (1920x1080) rozlišením.

Finální umístnění ovlivní úhel záběru

Při údaji přibližně 100° fotopast zaznamenává pohyb do vzdálenosti maximálně 5 metrů. Taková fotopast je vhodnější pro stísněné, úzké vstupní prostory a okolí příbytků.

V přírodě využívejte fotopasti s úhlem záběru cca 60°. Dosahují na větší vzdálenosti (10-12 metrů) a jejich záběry jsou ostré a detailní.

3G / 4G modul pro získání fotek v reálném čase

Okamžité odesílání fotografií formou MMS nebo e-mailů je výjimečnou výhodou. Fotopasti s GPS modulem jsou dražší, ale umožňují mnohem komfortnější využívání. Stačí vám, pokud si pořídíte SIM kartu, datový přenos a nastavit požadovaný modul.

Rychlost a čas aktivování spouště jako hlavní proměnná

Potřebujete nasnímat rychlou, obezřetnou lesní zvěř nebo "pozornější" zloděje? Při zaznamenání pohybu by neměl být čas na odeslání příkazu pro aktivování spouště a pořízení snímku delší než 0,5 sekundy.

Rozměry, ovládání a napájení

Robustnější fotopasti mají větší prostor pro uložení baterie a snímače. Dobře vám poslouží na monitoring zvěře, ale pozorněji lidské oko je snadno odhalí.

Menší modely těžší odhalit, ale nedisponují tak kvalitním snímačem, ani prostorem pro "velkou" baterii. Řešením je vlastní napájecí akumulátor nebo externí zdroj (propojený s fotopast kabelem).

Napájení bez externího zdroje určitě dlouho nevydrží při monitoringu častého a rychlého pohybu zvířat. Při odlehlejších budovách, kde je pohyb spíše výjimečný, vám baterie poslouží i na 6-12 měsíců.

V případě jednodušších modelů se ovládají fotopasti tlačítky bez displeje, který není vůbec potřebný, jelikož jeho funkci většinou zastoupí stavové diody. Fotopasti s bezdrátovým připojením lze ovládat na dálku pomocí aplikace či jiné formy webového rozhraní.

Drobnosti, které rozhodují

Fotopasti se využívají zejména v exteriérech, kde jejich fungování nesmí ohrozit vítr, mráz, déšť, ostré předměty či zvířata.

A proto:

  • Fotopast zajistěte před rizikem pádu. K upevnění a zajištění fotopastí použijte popruhy, speciální držáky a skříňky v podobě úkrytů či ptačích budek.
  • Fotopast má co nejlépe splynout s okolím, proto na její maskování upřednostněte klasickou zelenou barvu.
  • Funkčnost běžných fotopastí je spolehlivá i v tuhých mrazech při teplotě do -25 °C. Problém nastává při zvýšené citlivosti kontaktů vkládaných SIM a SD karet. Čím jsou tenčí, tím dříve hrozí deformace a nedoléhání čipu ve slotu. Po oteplení se funkčnost fotopasti, respektive její SIM karty, vrátí do "normálu".

Nepodceňujte nastavení fotopasti

Výběr fotopasti je náročný, při rozhodování se zaměřte jen na faktory, které jsou důležité ve vašem případě. Nicméně, po zakoupení fotopasti upřete pozornost i na její správné nastavení.

Při výběru fotopasti "zaostřujte" i na tato kritéria:

  • K upevnění a zajištění fotopasti používáme popruhy, speciální držáky a skříňky v podobě úkrytů, ptačích budek a pod.
  • Při umístění dbejte na to, aby ji neohrožoval blízký pohyb větví, nálety ptáků či hmyzu.
  • Při výsledném umístění kromě přírodních živlům rozhodují již zmíněné parametry zorného úhlu, dosahu senzoru a dosvitu, aby vás nepřekvapily neostré, rozmazané snímky.

Kompletní nabídku fotopascí najdete zde: Fotopast od specialistů