Jak vybrat fotopast?

Co je to fotopast?

Fotopast slouží k vytváření snímků a videí pomocí perfektně maskovaného a konstruovaného fotoaparátu pro zaznamenání každého pohybu. Digitální fotoaparát ve fotopasti musí mít dostatečně daleký dosah a rozsah a být vybaven odolným pohybovým čidlem (PIR), aktivované každou tepelnou stopu zvířat a člověka.

Fotopasti mají své uplatnění mezi profesionály v myslivosti, kriminalistice, v zoologii, slouží rovněž amatérským uživatelům na ochranu svého majetku, chat a sezónních příbytků před vandaly.

Hlavní parametry při výběru fotopasti

Průsvit a dosah: ve fotopast nacházíme standardně průsvit s vlnovou délkou 940 nm. Takový průsvit je neviditelný pro člověka i zvířata, můžete je při nejvyšší diskrétnosti využívat na hlídání majetku a pozorování zvěře v přírodě.

Pozor, aby fotopast s průsvitem 850 nm zloděj neodhalil, zvažte tedy výběr takového modelu. Je sice silnější, ale s viditelným červeným infra zářením. Zvěř na to reaguje většinou uskočením nebo přiblížením (ze zvědavosti). Opatrně vybírejte z nabídky fotopasti s bleskem - nejčastěji se používá pro zhotovení barevných snímků v noci, na monitoring lesní zvěře. Na hlídání majetku je méně efektivní, protože hrozí, že bílý blesk okamžitě prozradí polohu snímané osobě.

Zajímavost: Fotopasti s bílým bleskem slouží hlavně pro ochranářů přírody na monitoring rysa ostrovida. Fotopast s bílým bleskem udělá iv noci barevnou fotku a rysa lze rozeznat podle barevných skvrn. Dosah dosvitu fotopascí se pohybuje od 10-25 m, přičemž se zaměřujeme i na vzdálenost, do jaké fotopast detekuje pohyb. U nejnovějších fotopascí je dosah pohybového čidla až na 30 metrů a dosah přísvitu na 25 metrů.

Zorné pole, úhel záběru a rozlišení

Při rozlišení standardně platí, že čím větší počet pixelů se podílí na záběru, tím je detailnější, což při monitoringu zvěře a zlodějů v exteriéru je "nad zlato". Vystačí vám fotopast s rozlišením již od 12 Mpx? Jsou datově méně náročné a vyžadují menší náročnost na kapacitu úložiště. Pro vyhotovení kvalitnějších snímků doporučujeme zaměřit se na horní hranici, a to 30 Mpx. Potřebujete fotopast i na viodeozáznamy? Vhodné jsou pro vás modely Full HD (1920 x 1080 px).

V jakém úhlu záběru pořizuje fotopast snímky? Při údaji přibližně 100 ° zaznamenává pohyb do vzdálenosti max. 5 m. Je vhodnější pro stísněné, úzké vstupní prostory a okolí příbytků. Pro snímky z přírody využívejte fotopasti s úhlem záběru cca. 60 °. Dosahují na větší vzdálenosti (10-12 m), záběry jsou ostré, detailní.

3G / 4G modul: Potřebujete okamžité odesílání fotografií formou MMS nebo e-mailů na váš mobil? Fotopasti s GPS modulem jsou dražší, ale umožňují mnohem komfortnější využívání. Stačí si pořídit SIM kartu, datový přenos a nastavit modul.

Rychlost, čas aktivace spouště

Potřebujete nasnímat rychlou, obezřetnou lesní zvěř nebo "pozornejších" zlodějů? Při zaznamenání pohybu by neměl být čas na odeslání příkazu pro aktivování spouště a vyhotovení snímku delší než 0,5 s.

Rozměry, ovládání a napájení

Robustnější fotopasti mají větší prostor pro uložení baterie a snímače. Dobře vám poslouží na monitoring zvěře, ale pozorněji lidské oko je snadno odhalí.

Menší modely těžší odhalit, ale nedisponují tak kvalitním snímačem, ani prostorem pro "velkou" baterii. Řešením je vlastní napájecí akumulátor nebo externí zdroj (propojený s fotopast kabelem).

Napájení bez externího zdroje určitě dlouho nevydrží při monitoringu častého a rychlého pohybu zvířat. Při odlehlejších budovách, kde je pohyb spíše výjimečný, vám baterie poslouží i na 6-12 měsíců.

Fotopasti ovládáme na jednodušších modelů tlačítky bez displeje, ten není vůbec nutný, protože jeho funkci většinou zastoupí stavové diody. Při fotopasti s bezdrátovým připojením ovládáme na dálku pomocí aplikace či jiné formy ve webového rozhraní.

Při výběru fotopasti "zaostřuje" i na tato kritéria:

K upevnění a zajištění fotopasti používáme popruhy, speciální držáky a skříňky v podobě úkrytů, ptačích budek a pod.

Fotopast má co nejlépe splynout s okolím, proto na její maskování upřednostňujeme klasickou zelenou. Při umístění dbejte na to, aby ji neohrožoval blízký pohyb větví, nálety ptáků či hmyzu.

Při výsledném umístění kromě přírodních živlům rozhodují již zmíněné parametry zorného úhlu, dosahu senzoru a dosvitu, aby vás nepřekvapily neostré, rozmazané snímky.

Rizika pro fotopasti v zimě - funkčnost běžných fotopasti je spolehlivá iv tuhých mrazech, při teplotě do -25 ° C. Problém spíše nastává při zvýšené citlivosti kontaktů vkládaných SIM a SD karet.

Čím jsou tenčí, tím spíše hrozí deformace a nedoléhání čipu ve slotu působením mrazu. Po oteplení se a funkčnost fotopasti, respektive její SIM karty se vrátí do "normálu"

Kompletní nabídku fotopascí najdete zde: Fotopast od specialistů