Jak získat trávník, na který budete hrdý?

Ostříhejte ho na ježka ...

Abyste měli nejkrásnější trávník v okolí, musíte mu věnovat dostatečnou pozornost a péči. Váš trávník se vám určitě odmění v podobě krásného zeleného porostu. Avšak nesmíte zapomenout ani na nezbytné dílčí části péče. Tím máme na mysli pravidelné sekání a jarní provzdušňování trávníku. Takovou péčí také odstraníte odumřelé zbytky rostlin či pozůstatky posečené trávy, mechu, plevele, atd. Navíc se uvolňuje půdní základ, čímž se zlepšuje přístup vzduchu a vláhy. Po kvalitním provzdušnění se doporučuje trávník precizně podsít a dobře zavlažit.

Co získáváte provzdušňováním?

I když se o svůj trávník staráte pravidelně, poctivě a s láskou, může se stát, že i přesto neroste do krásy. Když je jen chvíli sucho, okamžitě vysychá a po případě vás trápí jeho řídká místa. A zato může právě fakt, že váš trávník potřebuje provzdušnit. Provzdušnění nebo vertikutace rozrušuje nepropustnou vrstvu, kterou vytvořili odumřelé rostliny, zbytky posečené trávy apod. Přes ni se pak nemůže dostat ke kořenům voda ani živiny. Následně není ani trávník hluboce zakořeněný. Pokud však chcete opravdu zdravý, hustý a silný trávník, je třeba si pořídit kvalitní provzdušňovač.

Pro krásný a zdravý trávník samotné sečení nepostačuje. Na trávníku vzniká změť z odumřelých stébel trávy, plevele či mechu. Tento materiál působí jako houba, která v sobě zadržuje vodu a živiny potřebné pro růst trávy, které se nedostanou ke kořenům, a tím tráva postupně hnědne a hrozí její úhyn. Právě proto je třeba se o trávník důkladně starat, pomoci mu a nenechat ho udusit.