Norská Taiga od světové značky Helle

Jak má vypadat ideální nůž současného rybáře? Třeba jako norská Taiga světoznámé značky Helle!

Jste na rybách opravdu spokojení se svým současným nožem? Je dostatečně praktický? Vyhovují vám jeho rozměry a váha? Máte ke svému noži nějaký vztah? Otestovali jsme krásný severský nůž Helle Taiga, který by vaší pozornosti určitě neměl uniknout.

Jiří Louthan, ČasNaRyby.cz

Když se zamyslíme nad vlastnostmi nože, které skutečně potřebuje současný rybář, je důležité nejprve definovat, k čemu má takový nůž vlastně sloužit. A dle mého názoru jsou jeho úlohy pro většinu rybářů primárně následující: zpracování potravin (ovoce, pečivo, uzeniny, maso na gril), úprava nástrah (ořezání boilies, pečiva, brambor, příprava části nástražní rybky), zpracování dřeva na oheň a samozřejmě také práce se součástmi montáže, nebo chcete li postaru - udice (kmenový vlasec, šokový vlasec, návazcová šňůrka, fluorcarbon atd.). A co takhle kuchání ryby? Ano, ne všichni rybáři vyznávají trend „chyť a pusť“, takže vhodný by měl být i k vykuchání ryby, kterou si občas odneseme domů.

Z tohoto výčtu je evidentní, že nůž v rybářově výbavě bez ohledu na to, zda se jedná o kapraře, vláčkaře, sumcaře, či například feederaře, by měl splňovat v souhrnu několik konkrétních specifik. Neměl by být příliš těžký, aby vás práce s ním neobtěžovala. Rozhodně by měl být ostrý, ale také by měl být schopen svou ostrost co nejdéle udržet. Ručka nože musí dobře padnout do ruky a čepel nesmí být příliš úzká, aby něco vydržela, ale ani příliš silná, aby nůž neměl zbytečně komplikovaný průnik do řezaného materiálu. A když už mluvíme o čepeli, pak je jasné, že nesmí být ani příliš krátká (zkuste si například chleba ukrojit rybičkou s šesti centimetrovou čepelí) ani příliš dlouhá, protože třeba práce s malými nástrahami by byl také problém.

A ještě jedno dilema – zavírací nůž, nebo nůž s pevnou čepelí? Pro někoho je to věc vkusu, pro mě věc praktičnosti. Čím více práce s nožem zastanu, tím více bych se měl orientovat na pevnou čepel. Představte si například, jak dobře se s ním zpracovává dřevo na ohniště či gril ve srovnání se zavírákem.

Helle Taiga: výborná kvalita za výborné peníze

Říkáte si, že je to přímo přehršel podmínek pro výběr správného nože? Dobrá, pojďme se tedy podívat na nůž, který jsme vyhodnotili jako ideální, který nám hned po vybalení doslova padl do ruky a na rybách nám výborně posloužil. A nejen to…je krásný, je doslova radost se na něj dívat.

Norský výrobce nožů Helle produkuje krásné nože od roku 1932. Zaměřuje se na outdoor, lovectví a myslivost k výrobě nožů používá tradiční postupy a kvalitní materiály typické pro skandinávii, a to kost, dřevo a kůži. Kvalitní nerezová ocel na čepele je kalena na tvrdost 58 HRC, která vydrží dlouho ostrá, ale přitom není příliš tvrdá, takže se dobře brousí. Helle vyrábí tzv. sendvičové čepele, které tvoří více druhů oceli, čímž je dosaženo vysoké tvrdosti i řezivosti. Čepele jsou současně odolné a houževnaté, takže se při práci nevylamují a nelámou.

Začněme březovou ručkou…

Model Helle Taiga, který jsme si vybrali, má 12,4 cm dlouhou ručku ze švédské břízy (doslova typický materiál pro nože ze skandinávie), která je tlakově impregnovaná proti vlhkosti. Výborně padne do mojí středně velké ruky, ale nabízí ještě další prostor i pro větší "tlapy". Tvarování ručky je velmi pohodlné i pro náročnou dlouhou práci a co je výborné, ruka nemá díky profilování ručky tendenci sjet na ostří. Dřevo na ručce nestudí v chladném počasí, ani se nelepí ve zpocené ruce. Ručce Helle Taiga prostě nemám co vytknout, je vynikající.

Sendvičová ocel jako břitva

Čepel je silná 3,1 mm, což je bohatě postačující pro jakékoli práce. Je dlouhá 12,7 cm a vysoká  2,8 cm v nejširším bodě hned u ručky. Tento formát je maximum, které bych noži na ryby ve svém případě toleroval. Delší nůž bych považoval za nepraktický (samozřejmě s výjimkou nože určeného pro mořský rybolov). Mimochodem konkrétně pro mě je ideální délka čepele v rozpětí 9 – 13 cm.

Na čepeli najdeme spíše nižší skandinávský výbrus v šířce přibližně 0,6 cm, který není zakončený fazetou, což je výborné. Nůž má přímo fantastické ostří se skvělou řezivostí. Hřbet nože je téměř rovný a je lehce zkosený až řekněme v jedné pětině směrem ke špicinože, což vpadá velice pěkně. Hrany hřbetu jsou poměrně ostré, takže si dokážu představit i práci s firesteelem (křesadlem), ale svým nožům to dělat nechci. Na rozdělání ohně používám docela jiné nástroje. Na začátku hřbetu nože pak máme k dispozici vroubkování (tzv. Jimping), které slouží k zapření palce či ukazováčku a tím vyvinutí tlaku na čepel. Na noži Helle Taiga mi přijde vroubkování zbytečně ostré, ale pro mě to nemá žádný význam, protože se do čepele palcem ani jiným prstem prakticky neopírám.

Konstrukce nože je řešena tzv na trn, který ovšem prostupuje celou délkou ručky a na jejím konci je fixován mosaznou vložkou. Nůž je tak velmi pevný, i když se jedná o konstrukci full tang a není třeba se bát při hrubší práci s nožem vylomení čepele z ručky. I přes svou "větší" délku je nůž úžasně lehký. Bez pochvy váží jen 150 gramů a tak je i dlouhodobá práce s touto "kudlou" opravdu velice příjemná.

Na boku čepele najdeme značku Helle s názvem typu tohoto nože – tedy Taiga a dále označení Made in Norway. Popisky vizualitu čepele nijak neruší, vypadají spíše jemně a elegantně. Co je potřeba pochválit, tak nabroušení čepele přímo z výroby. Čepel je výborně nabroušená po celé délce a je doslova ostrá jako břitva.

Precizní pouzdro z poctivé kůže

Samotné pouzdro nože je vyrobené z broušené hovězí kůže o síle necelé 3 mm, bez plastové vložky a se zadním jednoduchým švem a koženou závěskou připevněnou dvěma nýty. Do závěsky se pohodlně vejde opasek širší i více než 4,5 cm. Nůž v pouzdru perfektně sedí a nevypadne ani při velkých pokusech o vyklepání nože. I na pochvě najdeme logo firmy Helle v podobě jejich klasického erbu se třemi sekyrami/halapartnami. Pouzdro váží 54 gramů, takže celý komplet nože s pouzdrem pak váží cca 204 gramů. V tomto případě tedy rozhodně nelze říci, že by to byl přehnaně těžký nůž, který by snad výrazněji zatěžoval vaši rybářskou výbavu. Nůž dorazil v krásném balení v podobě tubusu se zeleným dekorem, hadříkem na čištění nože a návodem na správné zacházení s nožem včetně jeho optimálního broušení.

Nůž, který vám vřele doporučuji!

Tento nůž stojí přes 2.500 korun, což je dle mého názoru vynikající cena za takhle krásný, kvalitní a precizně zpracovaný nůž, ke kterému, když se budu rozumně chovat, vydrží mi až do konce života. A vzhledem k tomu, že vnímám nůž jako jednu z nejdůležitějších částí mojí výbavy - nejen na ryby, ale obecně do přírody, pak si dokáži uvědomit, jak důležitá je pro mě důkladná volba takového kovového "parťáka", který mi dokáže ulehčit práci při řezání, ale v určitých situacích třeba i zachránit život.

Tento nůž jsem zakoupil na eshopu ibo.cz, který se zaměřuje kromě nožů také na prodej loveckých potřeb a kvalitního oblečení pro outdoor. Objednávka byla rychlá stejně jako dodání nože, takže za mě palec nahoru pro ibo.cz

Lovecký nůž Helle Taiga najdete na: Lovecký nůž Helle Taiga