Lov s loveckou zbraní na 500 metrů

Střelba na velkou vzdálenost vyžaduje špičkovou výbavu a odborné znalosti. Německá firma Leica je top výrobcem optiky, kterou na slovenský trh přináší IBO Lovec. Právě zde pracuje Michal Piža jako odborný prodejce zbraní. V tomto odvětví má dlouholetou praxi a je skutečný profesionál. Proto jsem se rozhodl poradit právě s ním.

Krok po kroku

Tažení spouště netrvá ani sekundu. Případnému úspěchu nebo neúspěchu však předchází mnohem delší příprava. Základem je zvolit zbraň, která střelbu na velkou vzdálenost zvládne. Tloušťka hlavně by neměla být menší než 19 mm. Zvolil jsem Bergaru B-14 Wildernerness Terrain v kalibri 300 Win. Mag., s nastavitelnou spouští, kterou jsme nastavili na odpor 0,6 kg. Příliš jemné nastavení spouště může způsobit nechtěný výstřel.

Špičková optika

Když chceme daleko střílet, musíme také daleko vidět. Puškohled Leica Magnus 2.4-16x56 BDC je ideálním řešením. Německá preciznost z Magnuse dělá optiku téměř bez konkurence. 16násobné přiblížení bude pro naše účely dostačující. Puškohled má tenký kříž s velmi jemnou osvětlenou tečkou. Právě tento puškohled jsem zvolil díky tomu, že Leica má perfektně a jednoduše propracovanou balistickou věžičku a navíc v kombinaci s jejich dalekohledem a aplikací je výpočet balistické křivky "brnkačkou". Přesný zásah podmiňuje kvalitní montáž. Kluci v IBO Lovec jsou skuteční odborníci, kteří vědí, co je třeba udělat aby všechno perfektně sádlo. Lapování puškohledu, podlepení šroubů proti otřesům, dotažení šroubů momentovým klíčem a montáž je hotová.

Správné údaje a střelivo

Při střelbě na velkou vzdálenost je zapotřebí vědět množství údajů. Technologie jdou rychle dopředu a díky dalekohledu Leica Geovid 10x42 3200.com s dálkoměrem se nemusíme trápit s přepočty a tabulkami. Binokulár lze propojit s aplikací Leica Hunting App, kde vyplníme všechny naměřené údaje a pomocí jednoho tlačítka nám aplikace vše přepočítá. A nakonec je velmi důležitý výběr správného střeliva. Není vždy možné určit přesné střelivo, které bude fungovat. Různým hlavním mohou vyhovovat různé typy střeliva. My jsme se rozhodli pro střelivo Norma Bondstrike. Střela je navržena pro střelbu na dlouhé vzdálenosti s vysokým výkonem. Bondovaná (s přichyceným jádrem k plášti) střela je šetrná k zvěřině, ale stále má vysoký ranivý efekt a hlavně vysoký balistický koeficient.

Po celé přípravě se přesuneme na střelnici.

I 15 centimetrový soustřel může být super

Na střelnici je důležité přesné nastřelení zbraně na 100 metrů. Soustřel na tuto vzdálenost by měl být na úrovni 1 MOA (2,93cm – zaokrouhleně 3cm). Při přepočtu na 500 metrů zjistíme, že soustřel v 15 centimetrech je ideální (100 metrů - 3cm, 200 metrů - 6cm ...... 500 metrů - 15cm), „komorová rána“ má průměr 20 centimetrů. Při nastřelování je třeba měřit úsťovou rychlost střely. Dobré je vystřelit více ran a naměřené hodnoty zprůměrovat, za nás to udělal radarový měřič Labradar. I když výrobce rychlost střely uvádí, je podstatné provádět vlastní měření. Měření u výrobců jsou prováděna z balistických hlavních, proto nemusí být přesná. Když je zbraň přesně nastřelena na 100 metrů, je třeba vynulovat balistickou věž do bodu 0.

Příprava je hotová. Všechny naměřené údaje je třeba doplnit do aplikace Leica Hunting App. Přes Bluetooth spárujeme aplikaci v našem telefonu s binokulárem Leica Geovid 3200.com. Přepočet je s naší výbavou neskutečně jednoduchý. Na vzdálenost 500 metrů umístíme terč (v našem případě gong o průměru 20 cm). Vezmeme do ruky Geovid a zaměříme jím cíl. Stiskneme jedno tlačítko a pomocí zabudovaného dálkoměru, binokulár vyhodnotí všechny faktory (teplotu vzduchu, tlak vzduchu, úhel náklonu...) zkrátka udělá celý balistický přepočet. Po stisku tlačítka pro přepočet se v optice zobrazí, kolik je potřeba udělat kliků na balistické věžičce.

Neskutečné je, že celý proces přepočtu trvá jen několik setin vteřiny. Naklikám si, odjistím, počkám až klesne tep vydechnu. Hlavou mi běhají myšlenky, co když to nefunguje, co když jsme někde udělali chybu. Naštěstí mým terčem není zvíře, ale jen gong, co mě posmělilo. Muška sedla na můj cíl, potáhnu spoušť a střelnicí se ozývá mocný zvuk výstřelu. Téměř hned je slyšet úder do gongu. Funguje to, trefil jsem. Výstřel jsme zopakovali ještě několikrát, pokaždé s přesným zásahem.

Díky nejnovější technologii, optice Leica a Michalova profesionálního servisu, byla střelba na velkou vzdálenost vynikající zkušeností, při které jsem se naučil spoustu nových věcí.

Kompletní nabídkou zbraní BERGARA naleznete zde: Zbraně BERGARA