Ostražitý strážce revíru

K základním požadavkům na fotopast patří odolnost vůči počasí i nárazům, dlouhá výdrž v terénu, nenápadnost a schopnost vytvářet snímky či videa v co nejvyšší kvalitě. Model Strix 18 značky TETRAO vše splňuje – a navíc za překvapivě příjemnou cenu.

Nejzajímavější parametry vyplývají už z plného označení, které zní TETRAO Strix 18 18Mpx 940nm. První údaj se týká maximálního rozlišení fotografií za denního světla (v nočním režimu jde o 14 Mpx), druhý indikuje vlnovou délku přísvitu. Pro lovce je hodnota 940 nm atraktivní, protože zajišťuje neviditelnost – i když si TETRAO za tmy zvěř přisvítí, nevyplaší ji a výsledkem bude ostrý snímek.

Tichá a výkonná

Výrobce udává, že se recenzovaný model honosí titulem jeho nejprodávanější fotopasti. A tak mě zajímalo, čím si Strix oblibu vysloužila. Jak je u TETRAA standardem, dostala do vínku kamuflážní zbarvení, které snižuje pravděpodobnost odhalení zvěří i nenechavci. K tomu napomáhají také kompaktní rozměry - 115 × 81 × 45 mm. Hmotnost není pro fotopast klíčovým parametrem, přesto většina majitelů preferuje lehčí modely – třeba proto, když v batohu roznášejí několik kusů a rozmisťují je po revíru. U Strixu se jedná o nicotných 174 g.

K dalším benefitům patří napájení – zapomeňte na osm, deset nebo rovnou tucet tužkových AA baterií. Strix 18 si vystačí s párem dobíjecích akumulátorů 18650, známých z taktických svítilen. Doporučil bych sáhnout po lithiové verzi, která zajistí nejdelší výdrž i v mrazivém období. Fotopast se navíc může pochlubit USB portem, díky němuž ji lze napojit na solární panel, outdoorovou powerbanku anebo – kde to podmínky dovolují – přímo do sítě. To Strix předurčuje mimo lesa též k použití na chatě nebo v nepravidelně obývaném domku na samotě. Dodejme, že port je chráněn pogumovanou krytkou.

Všechny tyto benefity by byly k ničemu, pokud by fotopast nedokázala pořizovat ostré, jasné a velké snímky. Tetrao Strix 18 naštěstí boduje i v této oblasti, a to díky zmíněnému rozlišení snímače nebo pokročilému CMOS senzoru, který spotřebovává málo energie a přesto umí přenášet data z každého bodu samostatně. Ve spojení s infračerveným přísvitem o dosahu až 30 m se můžete těšit na kvalitní záběry ze dne, noci i neosvětlených prostor. Spoušť s rychlostí do 0,7 vteřiny funguje zcela neslyšně a "kořist" si tak nemá šanci všimnout, že ji fotopast snímá. 

Foto i HD video

Díky ostrým fotkám snadno rozpoznátedruh, stáříi počet kusů ve stádu. A dokážete také identifikovat nezvaného návštěvníka svého pozemku, ať už se jedná o vandala, zloděje nebo pytláka. Ten přístroji neunikne ani v případě, že se nepohybuje přímo před ním – pohybové čidlo má šířku záběru 57°. Kromě klasického režimu "jedna detekce pohybu = jedna fotografie" můžete přístroj nastavit na sériové snímání (záběry vznikají po trojicích)nebo do časosběrného módu).

Ačkoliv většině myslivců fotografie postačí, TETRAO Strix 18 nabízí i možnost nahrávat video. Asi byste čekali jen rozkostičkovanou sekvenci, ale chyba lávky – slovenský přístroj pořizuje záznamy v HD rozlišení (1280 × 720 pixelů) s frekvencí 20 snímků za sekundu. V závislosti na zvolené kvalitě může video trvat od 5 do 60 vteřin. A pozor, nahrává se včetně zvuku! Nemusíte se bát, že by TETRAO nezvládla takový objem dat zpracovat – rozumí si s paměťovými kartami SD až do kapacity 32 GB. Pokud si ovšem zapomenete kartu do lesa vzít, máte smůlu, protože Strix 18 nedisponuje "nouzovou" interní pamětí.

Ovládání je jednoduché a intuitivní – přibalený návod takřka nebudete potřebovat. Vše důležité se zobrazuje na barevném LCD displeji: od zvoleného režimu snímání a rozlišení fotek přes sílu signálu a kapacitu baterií až po datum, čas a počet uložených záběrů. Čtvercová obrazovka má bohužel úhlopříčku jen 1,44 palce (3,7 cm), takže nimrodi s horším zrakem budou muset sáhnout po brýlích. Naopak oceňuju možnost zabezpečit fotopast nastavením čtyřmístného hesla. I kdyby přístroj v lese někdo objevil, nedostane se k vašim datům. 

Naplněné očekávání

Při nastavování si vystačíte se čtveřicí tlačítek: knoflíkem OK pro zapnutí/vypnutí a potvrzování voleb, MENU a šipkami nahoru/dolů. Abyste fotopast zapnuli, stačí první zmíněné tlačítko podržet několik vteřin, dokud se nezapne displej. Ocitnete se v testovacím režimu, kdy lze upravovat nastavení přístroje nebo si prohlížet snímky. Jakmile všedokončíte a po dobu 20 vteřin nestisknete žádné tlačítko, TETRAO Strix 18 automaticky přejde do režimu lovu – tedy detekcepohybu a snímání. Abyste přesně věděli, odkdy už se před čidlem nevyskytovat, posledních 10 sekund před jeho aktivací bliká červené LED světlo. Samočinný přechod do pracovního módu někdy přijde vhod, jindy vám způsobí trochu stresu – protože si na poslední chvíli vzpomenete, že potřebujete ještě změnit některý parametry.

Fotopast jsem vyzkoušel v lese i na soukromém pozemku, kde se pohybovala domácí zvířata. Díky minimalistické váze lze Strix 18 upevnit na strom nejen přibaleným textilním popruhem, ale i obyčejným paracordem – když jej pořádně utáhnete a zavážete, lehký přístroj rozhodně nespadne. U krmelce Strix 18 v barevném denním i černobílém nočním režimu detailně nasnímala stádo srnek, na dvorku farmy zase ovce nebo kachny. Zatímco kvalita snímků odpovídala mým očekáváním, u videa mě příjemně překvapila úroveň zpracování zvuku. Pokud se v menší vzdálenosti před objektivem pohybuje mluvící osoba, obsah hovoru lze ze záznamu bez potíží odposlechnout. 

Součástí každé fotografie je údaj o datu, čase pořízení a okolní teplotě, videosekvence obsahuje datum. TETRAO si poradí s hlubokým mrazem i letním parnem – rozsah pracovních teplot se pohybuje od –20 °C až do +60 °C. Fotky si lze prohlížet přímo na displeji fotopasti, u videa si musíte počkat na stáhnutí souborů do počítače. Po jiném modelu musíte sáhnout také v případě, že si potřebujete snímky nechat posílat formou MMS na mobil.

Konečný verdikt

Celkově hodnotím TETRAO Strix 18 jako výkonný a univerzální přístroj, který za málo peněz přináší hodně muziky. Uplatní se nejen při monitorování a hlídání revíru, ale i při střežení posedů, chat a dalších staveb nebo černých skládek. Pomůže vám odhalit pytláky stejně jako zjistit, kolik kusů od kterého druhu navštěvuje vaše krmelce. Vzhledem k ceně se nabízí pořídit si hned několik exemplářů, rozmístit je na exponovaná místa a získat tak dokonalý přehled o dění na vašem pozemku. Ať už jde o revír, oboru nebo třeba skladový areál. Nízké pořizovací náklady činí ze Strix 18 též ideální fotopast pro začátečníky, kteří si práci s takovým přístrojem chtějí poprvé vyzkoušet. Není proto vzácností, že si ji pořizují třeba farmáři a chovatelé – aby zjistili, zda se jim kolem kurníku či voliéry nepotuluje kuna nebo jiný škůdce. 

Základní parametry fotopasti: 

Dosah přísvitu: 30 m
Vlnová délka přísvitu:
940 nm
Maximální rozlišení snímků:
18 Mpx
Maximální rozlišení videa: 1280 × 720 px
Šíře záběru pohybového čidla: 57° 
Rozměry: 115 × 81 × 45 mm
Hmotnost bez baterií: 174 g    

Autor blogu: Miroslav Mašek

Tuto malou, ale za to výkonnou fotopast najdete na: Fotopast TETRAO Strix 18 18Mpx 940 nm