Skandinávské nože si vydobyly slávu skvělým výbrusem, nízkou váhou, vysokou užitnou hodnotou i nezaměnitelným vzhledem. Když zákazníci přišli s přáním vměstnat toto vše do ještě kompaktnějšího balení, hozenou rukavici zvedla švédská společnost Morakniv.
Výsledkem snah návrhářů z města Mora se stal model Eldris, který sami popisují jako "malý nůž pro velká dobrodružství". Zadání se jim povedlo splnit už na první pohled, protože 143 mm nástroj váží jen 62 g. Délka čepele 59 mm se jeví poněkud nedostatečně a rukojeť má atypický vejčitý tvar. Výrobce však tvrdí, že s takovým ostřím zvládnete vše potřebné a díky drobné čepeli nožík splňuje legislativní požadavky ve většině zemí světa. Také úchop je prý pohodlný a Eldris si zamilují jak novopečení příznivci outdoorových aktivit, tak zkušení bushcrafťáci. V duchu rčení "důvěřuj, ale prověřuj" jsem se rozhodl podrobit baculatou kudlu testu.
Tradiční barvy
Čepel má u hřbetu tloušťku 2 mm a vlastenecky smýšlející Švédové ji vyrábějí z domácí nerezové oceli Sandvik 12C27. Pokud tento martenzitický materiál správně tepelně zpracujete, příměs uhlíku a chromu mu zajistí výtečnou odolnost vůči opotřebení, dobrou rezistenci proti korozi a vysokou tvrdost. Ne náhodou se s 12C27 setkáte nejen u loveckých a rybářských kudel – dělají se z něj též brusle a vrtáky do ledu. Samozřejmostí je oblíbený scandi výbrus vedený pod jediným úhlem, takže čepel nemá klasickou fasetu a rovnoměrně se zužuje až k samotnému ostří. Někteří ho přirovnávají k břitvě a takto pojatý nůž zvládne bez zbytečné námahy procházet dřevem i zmrzlým masem krájeným kolmo ke svalovým vláknům. Navíc se jednoduše brousí, protože nepotřebujete žádné pomůcky nutné k udržení konstantního úhlu a roviny. Stačí kamenem kopírovat plochu výbrusu a kontrolovat, abyste jednu stranu čepele neobrousili víc než druhou.
U rukojeti vsadil Morakniv na termoplastickou pryž: lehký a odolný materiál, který při ohýbání nepraská a zachovává si pružnost i za nízkých teplot. Když uchopíte Eldris do ruky, zjistíte, že je také příjemný na dotek. Rukojeť sice měří jen 84 mm, ovšem do mé středně velké dlaně padla přirozeně. Napomáhá tomu jednak textura boků s diamantovým vzorem, jednak celkový tvar se záštitou. Ta působí spíš symbolickým dojmem, jenže palec a ukazovák do jejích vybrání ihned zapadnou a výsledkem je stabilní i pohodlný úchop. A pokud musíte při práci vynaložit více síly, stačí palcem přehmátnout na hřbet čepele. Tato partie nedostala vroubkování, přesto se o ni dá zapřít bez rizika vzniku otlačenin.
Co se týče barevného provedení, můžete vybírat hned z šesti možností. Konkrétní odstíny nezvolili designéři náhodně a jsou svázány s historií jejich domovské provincie Dalarna. Černá symbolizuje dřevěné uhlí, neboť zbytky milířů potkáte v lesích středního Švédska na každém kroku. Červená odkazuje na měděné doly u města Falun, v nichž se nepřetržitě těžilo přes tisíc let, dalarnskou modř najdete na tamních látkách i v samotném znaku provincie. Mechově zelenou objevili návrháři v hlubokých lesích kolem jezera Siljan, paletu uzavírá oranžová a výrazný okr – barvy převzaté z lidových maleb ze 17. století a krojů, které obyvatelé Mory nosí už od starověku.
S křesadlem a zámkem
Hrdost na svůj kraj vtělili Švédi též do polymerového pouzdra o váze pouhých 17 g. Kromě nápisu "made in Mora – Sweden" se na něm nachází i znak Dalarny s dvojicí překřížených šípů a královskou korunou. Ačkoliv "futrál" působí extrémně jednoduchým dojmem, dostal do vínku několik vychytávek. Předně jde o dvojici otvorů na dně, charakteristických pro spoustu skandinávských nožů. Díky nim se v pouzdře nedrží dešťová voda, ani když vás na treku přepadne prudký liják. Navíc jimi můžete protáhnout paracord či kožený řemínek a pouzdro s nožem si zavěsit třeba na batoh či vestu.
Vzhledem k úzkému profilu se Eldris i s pouzdrem vejde do většiny kapes kalhot nebo zavazadla. Tvar "futrálu" umožňuje zasunout čepel dovnitř v obou směrech, takže jej bez potíží využijí praváci i leváci. Na první pohled se může zdát, že Eldris nebude v pochvě dost pevně držet, naštěstí jde o zbytečnou obavu. Na obou stranách rukojeti totiž najdete kosočtvercové prohlubně zvané Click Lock, do nichž zapadnou výstupky na vnitřku pouzdra – a to s uspokojivým kliknutím, jež dalo zámku název. Zkoušel jsem nůž z pouzdra vytřást, ale ať jsem do dna bušil sebevíc, čepel se neuvolnila.
Pro náročné milovníky skandinávských kudel připravil Morakniv speciální verzi Eldrisu s doplňkovým setem Neck Knife Kit. Za příplatek dostanete pořádný kus černé padákové šňůry o 3mm průměru, křesadlo a textilní poutko s chlopní zapínanou na druk. Jak se sadou pracovat? Nejprve provléknete paracord dírkami ve dně pouzdra a zavážete jej na uzel. Poté navlečete poutko na pochvu a protáhnete ho až nadoraz k jejímu ústí. Chlopeň obtočíte kolem rukojeti, takže po zapnutí patentu zajistí nůž v pouzdře – kdyby Click Lock přece jen selhal (proto Švédové říkají poutku secondary lock). Křesadlo můžete umístit buď na poutko, nebo přímo na paracord, jímž si celý set pověsíte na krk či bágl. Na zavazadle tak Eldris visí "po paragánsku" (rukojetí dolů), ovšem díky dvojici zámků jej neztratíte ani v sebenáročnějším terénu.
V lese jako doma
Dostal jsem možnost vyzkoušet obě verze nožíku: okrový v základním provedení a černý se závěsem. První jsem při pobytu v přírodě nosil v kapse (a vzhledem k mizivé váze jsem o něm ani nevěděl), druhý na batohu. Sandviková čepel dostala nejprve za úkol zašpičatit tvrdý klacek. A ukázala se jako tak ostrá, že jsem oproti očekávání musel vynaložit mnohem méně síly. Jinak totiž materiál ubýval tak rychle, že by mi z budoucího kolíku brzo nic nezbylo. Jakmile jsem se soustředil na přesnost a méně na nůž tlačil, výsledek v podobě brilantní špice se dostavil za okamžik. Ne náhodou si mnozí mistři bushcraftu oblíbili Eldris pro vyřezávání lžiček, misek nebo píšťalek. Abych jen nechválil – část majitelů si stěžuje na zbytečně složitý tvar výbrusu u hrotu, který ztěžuje broušení. Já s tím problém neměl a navíc si čepel dlouho drží ostří i při intenzivním užívání, takže brusné kameny moc často neupotřebíte.
Po tomto testu bylo jasné, že s klobásou či žitným chlebem si kudla poradí hravě. Skutečně procházela jídlem rychle a hladce, ale při krájení bochníku bych přece jen ocenil nějaké ty centimetry oceli navíc. Jako velmi šikovná se kompaktní čepel naopak ukázala při přípravě troudu z březové kůry – krátké a lehce klenuté ostří je na škrábání hoblinek či přípravu chlupatého dřívka ideální. Pak stačilo nůž obrátit a hřbet čepele použít jako škrtátko. Výrobce s tím počítal, takže čepel není leštěná a hrana hřbetu má pro křesání dostatečnou ostrost. Přibalený firesteel hází krásné jiskry a dostal sympatickou vychytávku v podobě koženého poutka, kterým obmotáte konec tyčinky pro jistější úchop. Nevadí tedy ani relativně malá délka křesadla asi 57 mm.
Přes prvotní obavy z atypických proporcí se švédský nůž ukázal jako ryze praktický pomocník. Dobře se drží, naporcuje takřka cokoliv a vyžaduje minimální údržbu. Osobně preferuji variantu se závěsným setem, protože vám zůstanou volné kapsy a nikde Eldris nezapomenete. A to by byla škoda, protože se dalarnským fachmanům opravdu vydařil.
Autor blogu: Miroslav Mašek
Celou nabídku nožů Morakniv naleznete zde: Nože Morakniv