Střelba z kuše či luku je velmi zajímavý koníček, kterým si trénujete nejen fyzickou kondici, ale také pozornost a soustředění. Pokud jste nováček, je dobré zodpovědět několik základních otázek, které vám pomohou zorientovat se ve světě mechanických zbraní. Několik z těch otázek, které nám často kladete, se budeme snažit zodpovědět v tomto článku: Jak se měří síla kuší a luk? Jak daleko kuše a luky dostřelí? Od jaké síly potřebuji na kuši zbrojní průkaz? Do čeho mám střílet, abych si nezničil šípy? Je střelba z kuše a luku bezpečná i pro mé děti? Jaké šípy jsou vhodné do kuší a luků?
Jak se měří síla kuší a luků?
Výkon mechanických zbraní se měří v jednotkách lbs (libra) 1 libra = 0,45kg. Měří se napínací síla, kterou je třeba vyvinout při natahování tětivy. U kuší nebo kladkových luků však někdy bývá uváděna i rychlost šípu v jednotkách fpt/s (stopa za sekundu). Moderní konstrukce kuší a luků totiž dokážou vystřelit šíp větší rychlostí při stejné nátahové síle, jako běžné reflexní kuše či luky bez konstrukčních vychytávek. U luků se uvádí i délka nátahu. Jste-li začínající lučištník, nedoporučujeme začínat s příliš silným lukem. Na začátku je třeba osvojit si správné návyky a techniku střelby, což je se silným lukem mnohem obtížnější. Třeba myslet na to, že při střelbě lukem používáte typy svalů, které běžný člověk nenamáhá tak výrazně. Pro dospělého člověka proto doporučujeme pro začátek napínací sílu 25-30lbs (pro děti ještě o cca 50% méně). U kuší je to jednodušší z důvodu, že když kuši natáhnete, nemusíte držet odpor tětivy. Tětiva se zajistí a při výstřelu stačí zmáčknout spoušť, proto u kuše může začátečník koupit rovnou i 100 a více librovou kuši. U kuší nad 150-200lbs je třeba zvážit, zda jste dostatečně zdatní na její natažení. Pro lepší představu stačí vydělit počet liber číslem 2 a zjistíte přibližně kolik kilogramů budete muset překonat při každém natažení tětivy. Existují však také pomocné systémy, které zlehčují natahování. Jsou to například kladky na kladkových kuších, případně pomocná tětiva určená k natahování tětivy, nebo klika na natahování tětivy.
Jak daleko kuše a luky dostřelí?
V návaznosti na napínací sílu a rychlost šípu můžeme přejít na dostřel kuší a luků. Pro začátek je třeba rozlišovat rozdíl mezi maximálním dostřelem šípu a vzdáleností, na kterou budeme schopni opakovaně trefit terč a to, co možná nejpřesněji. Maximálního dostřelu šípu dosáhneme, namíříme-li kuši či luk pod cca 45° úhlem a vystřelíme. To, kam až šíp doletí, však ovlivňuje několik faktorů: napínací síla, rychlost šípu ai samotný šíp (zda je jeho hmotnost a spin přiměřená síle dané mechanické zbraně), a samozřejmě i povětrnostní podmínky. U výkonných kuší může být maximální dostřel až 600m, u výkonných luků může být maximální dostřel až 500m. Přesnost je však o něčem jiném au kuší lze opakovaně zasáhnout cíl na cca 80-90 ma při lucích je to podobné. Samozřejmě, přesnost ve velké míře ovlivňují nejen výše zmíněné faktory, ale také střelcovy schopnosti a zkušenosti.
Od jaké síly potřebuji na kuši zbrojní průkaz?
Další častou otázkou je, zda na kuši nebo luk potřebujete zbrojní průkaz. Kuše a luky se řadí mezi mechanické zbraně a Zákon o střelných zbraních a střelivu č.j. 190/2003 je řadí do kategorie D (§7, odst. 1, písm. e) mechanická zbraň, jejíž napínací síla je větší než 150N). Zbraň kategorie D může nabýt osoba starší 18 let, která je způsobilá k právním úkonům. To znamená, že kuši či luk si můžete zakoupit i bez zbrojního průkazu. Při koupi mechanické zbraně silnější než 150N, (což je v přepočtu cca 33lbs) musíte předložit platný občanský průkaz a prodejce si do evidence zapíše vaše údaje a údaje o mechanické zbrani, kterou kupujete.
Do čeho mám střílet, abych si nezničil šípy?
Při koupi kuše či luku je důležité myslet i na terčovnici, do které budete střílet, protože připnout si terč na prkno a střílet do něj je velmi nákladné. Šípy se vám takto rychle zničí a pokud náhodou ne, budete mít problém je vytáhnout. Z tohoto důvodu je lepší investovat do terčovnice určené ke střelbě s mechanickými zbraněmi. Existují různé materiály, velikosti a tvary, důležité je zjistit, do jaké napínací síly je terčovnice, kterou kupujete vhodná. Pokud si koupíte lukostřeleckou terčovnici, vhodnou např. do 80lbs silnější kuše vám ji hravě přestřelí. Pokud se hodláte s mechanickými zbraněmi lovit, vyberte si terčovnici vhodnou ke střelbě s loveckými hroty. Je to terčovnice vyrobená ze speciální huštěné pěny, ze které dokážete vytáhnout lovecký hrot nepoškozený a použít jej tak opakovaně.
Je střelba z kuše a luku bezpečná i pro mé děti?
Při střelbě s dětmi je důležité obzvlášť dbát na bezpečnost, protože děti jsou hravé často nesoustředěné nebo rozblázněné a nedokážou ještě dostatečně zvážit důsledky svých činů. Vždy před střelbou je dobré jim připomenout zásady bezpečné manipulace, protože přece jen je to zbraň a při nevhodném zacházení může dojít ik vážným zraněním. Při střelbě je nutný neustálý dozor. Netřeba se však nechat úplně odradit, pro děti je to skvělá forma zábavy spojené se sportovním vyžitím.
Jaké šípy jsou vhodné do kuší a luků?
V dnešní době se setkáte s velkou nabídkou šípů, ve které se nováček nedokáže moc orientovat. Pro přesnou střelbu je ale nezbytné vybrat vhodný typ šípů pro kuši nebo luk, který jste si koupili. Pokusíme se vám tedy vysvětlit základní rozdíly mezi šípy. Z hlediska materiálového složení se můžete setkat s dřevěnými, laminátovými, duralovými a karbonovými šípy. Dřevěné šípy se používají hlavně v tradiční střelbě, kde se zvyknou používat jen přírodní materiály. Je však velmi důležité správné skladování, aby nenavlhly, protože to může měnit jejich vlastnosti při střelbě. Laminátové a duralové šípy jsou nejoblíbenější kvůli dostupné ceně a minimální údržbě, vhodné pro běžnou rekreační střelbu. Karbonové šípy jsou dražší, ale jejich životnost je delší, na rozdíl například od duralových se nesehnou, protože jsou velmi pružné. Velmi důležité jsou také délka šípu, hmotnost hrotu a tzv. tzv. spin. Délka šípu při lukostřelbě se měří podle nátahové délky luku, který používáte (pokud tětivu luku natáhnete tak, že se dotýká špičky vašeho nosu a druhou ruku máte plně nataženou) šíp musí mít v takto nataženém luku ještě několik cm přesah přes základku na těle.
Tzv. spin je číslo vyražené na těle šípu a označuje tuhost šípu. Rozdílně se označuje na karbonových šípech a rozdílně na duralových. Karbonové šípy jsou označovány trojčíslím a čím vyšší číslo, tím je šíp měkčí, pružnější a tím pádem vhodnější do slabších luků (spin 500), naopak tvrdší šípy s nižším číslem (spin 250) jsou vhodné do silnějších luků (čísla na karb .: 250, 300, 400, 500). Na duralových šípech se spin označuje čtyřčíslím a čím nižší číslo, tím je šíp měkčí např. 1616, 1816, u kuších například 2219) Takže je to přesně naopak, jako u karbonových šípů. Hmotnost hrotu také ovlivňuje výslednou přesnost a spolu s tuhostí šípu mají vliv na to, jak se bude šíp chovat během letu. Čím silnější luk nebo kuši používáte, tím těžší hrot byste měli zvolit i na šípu. Existují také šípy se šroubovatelnými lůžky hrotu, což podstatně zjednodušuje výměnu hrotů.
Doufáme, že jsme tímto článkem dostatečně zodpověděli alespoň několik z vašich otázek, které vám vrtaly v hlavě. Samozřejmě, v problematice mechanických zbraní je toho víc, ale jeden blog je na to příliš krátký. Pokud nasbíráme další sérii nejčastěji kladených otázek zákazníků, určitě připravíme pokračování tohoto článku.
Team IBO
Autor blogu: kolega Peter