Univerzální pracant do kapsy

Když se řekne "multitool", většina z nás si představí nářaďové kleště. Ne každému se však chce s sebou vláčet těžký nástroj, u něhož část funkcí využije jen ve vyloženě nouzových případech. Proto americká společnost Gerber přišla s kompaktním multifunkčním nožem Armbar Drive, který vyřeší většinu každodenních situací v přírodě i městě.

Oregonský tým konstruktérů značky Gerber už nějakou dobu dává najevo, že toho umí více než "jen" vymýšlet outdoorové či lovecké nože. Dokladem může být právě Armbar, který před něj postavil náročný úkol: vtěsnat spoustu užitečných funkcí do minimalistického balení. Rozměrové požadavky se podařilo splnit už na první pohled – zavřený nůž měří na délku jen 90 mm a průřez jeho profilu činí 17×17 mm, takže se vejde skutečně do kterékoliv kapsy. Vzhledem k hmotnosti 90 g o něm navíc nebudete ani vědět. Vedle toho zaujme Armbar Drive futuristickým designem, který kombinuje ergonomicky vykrojené prvky z nerezové oceli a střenku v modrém, oranžovém nebo onyxovém provedení z eloxovaného hliníku. Výsledkem je nejen neotřelý vzhled, ale i snadná dostupnost jednotlivých vychytávek.

Nůž i šroubovák

Výrobce prezentuje Armbar jako užitečnou pomůcku pro techniky a kutily, která v sobě kromě klasického nože ukrývá šest dalších nástrojů. Zatímco některé mají hedvábně matné provedení a nevytvářejí tedy nežádoucí odlesky, jiné se mohou navíc pochlubit povrchovou úpravou stonewash. Co vše se Američanům podařilo do "nářaďáku" vtěsnat?

Nožová čepel o délce 70 mm má rovné 65 mm ostří. Díky lichoběžníkovému otvoru pro palec a spolehlivě fungující pojistce typu Linerlock ji zvládnete otevřít i zavřít jednou rukou.K bezpečné manipulaci přispívá též protiskluzová struktura aluminiové střenky (ano, opravdu jen jedné – na druhé straně těla totiž najdete ocelový kryt ostří s odlehčovacími výřezy). Čepel sestává z nerezové oceli 420HC s tvrdostí asi 58 HRC, která se řadí mezi martenzitické materiály se středním obsahem uhlíku. Mezi její výhody, které oceníte hlavně v terénu, patří dobrá stabilita ostří i snadné broušení. U ocelí však vždycky platí "něco za něco", takže počítejte s poněkud nižší odolností vůči opotřebení a korozi.

Druhým největším nástrojem je šroubovák, respektive výklopný nástavec na bity. Ke gerberu dostanete jediný oboustranný černý bit s plochým i křížovým šroubovákem, ovšem není problém dokoupit další od libovolného výrobce. Uvnitř nástavce se nachází vlepený magnet, díky němuž nasazený bit určitě neztratíte. A pod samotným nástrojem dokonce najdete miniaturní prostor, do kterého lze náhradní bit uložit a mít jej tak stále při sobě. S vyklopeným šroubovákem má Armbar Drive délku 150 mm a snadno se sním manipuluje. Trochu mi jen schází pojistka podobná té nožové – bez ní si musíte dávat pozor, aby se vám šroubovák při vynaložení větší síly nesklopil.

 

Bezpečné nůžky

Další dvě pomůcky vyklopíte z těla pomocí výstupků, snimiž se mi pracovalo lépe než s nehetníky typickými třeba pro švýcarské multifunkční nože. Jde o šídlo s ostrým zkoseným hrotem a nůžky, které sepodobají těm ze zmíněných Victorinoxů, jenže ve skutečnosti jsou podstatně sofistikovanější. Když nůžtičky vyklopíte z těla švýcaráku, jsou ihned rozevřeny a při troše neopatrnosti se o ně můžete pořezat. To u Gerberu nehrozí – jedno rameno je totiž otočeno o 180°, takže materiál ramen bezpečně překrývá obě ostří. Jde o praktickou vychytávku, na kterou si ale musíte chvilku zvykat – i já se několikrát bezmyšlenkovitě pokusil nůžky vrátit do těla multitoolu v jejich pracovní poloze.

Zbývající tři nástroje spojil výrobce do jediného ocelového prvku, umístěného na konci Armbaru. Zdrsněné zakončení má fungovat jako nouzové kladívko (respektive úderová plocha), po jejím vyklopení palcem se ukáže robustní otvírák lahví. Jeho delší výstupek pak poslouží také v roli páčidla.

Jako první jsem podrobil testu samotný zavírák. Přes subtilní velikost a hranolový průřez těla sedí v dlani pevně a můžete tedy vynaložit hrubší sílu při krájení či sekání. List kancelářského papíru přetnula továrně nabroušená čepel bez výraznějších otřepů, při přípravě svačiny dokázala i měkká rajčata precizně nakrájet na takřka průsvitné plátky. Ostří se nezaleklo ani klacků o tloušťce 0,5–1 cm, na jejichž konci jsem s Gerberem za několik minut vytvořil souměrnou špici. Jediná výtka směřuje k faktu, že povrchová úprava stonewash získává při práci se dřevem poměrně rychle stopy opotřebení.


Pro opravu kola či zbraně

Podobně dobře se mi pracovalo s nůžkami, které si poradily s kartonem různé gramáže, lepicí páskou, náplastmi i houževnatým plastovým sáčkem od armádní potravinové dávky MRE (Meal, Ready-to-Eat). K pohodlnému použití napomáhá pružinka i rozšířená ploška na konci ramene, díky níž si nepřivodíte otlak na palci.

Otvírák je široký a umožní vám pořádně zabrat, takže odzátkování lahve s životodárnou tekutinou bylo dílem okamžiku.Nezklamalo mě ani šídlo, s nímž jsem krouživým pohybem udělal pravidelný otvor do plastového víčka, koženého řemenu nebo bezpečnostního pásu vyřazeného auta. Kromě děrování jej můžete použít téžjako náhradu škrtacího plíšku – jiskryjsem s ním bez větší námahy vykřesal z hořčíkového iferroceriového křesadla. Tím vzrůstá hodnota Armbaru coby nástroje pro přežití, vhodného třeba do krabičky poslední záchrany nebo evakuačního zavazadla.

Šroubovák poslouží při základní opravě jízdního kola nebo rozborce či seřízení zbraně. Nebyl problém s ním demontovat střenky pistole ani odšroubovat lučík vzduchovky a nastavit odpor její spouště. Po dokoupení sady dalších bitů se z něj stane výjimečný nástroj, kterým se může pochlubit jen málokterý multitool takto kompaktní velikosti. Největší pochybnosti u mě od začátku vzbuzovalo nouzové "kladívko". Do měkčího prkna jsem s ním tenký centimetrový hřebík sice zatlouct dokázal, ale přiznávám, že kombinaci tvrdšího dřeva a silnějšího hřebu už jsem netestoval – na to se podle mě kapesní multitool zkrátka nehodí. S páčidlem, které vlastně tvoří součást otvíráku, jsem pak zkusil hřebík z prkénka opět dostat. Šlo to poměrně ztuha a dost jsem se zapotil, takže bych upřednostnil klasické kleště.

Sečteno a podtrženo

Jaký je tedy konečný verdikt? Přes drobné zaškobrtnutí u posledních dvou nástrojů hodnotím Gerber Armbar Drive jako šikovného pomocníka. Ačkoliv působí drobně, jde o plnohodnotný multitool na trek, cyklovýlet, čitáboření, ovšem využijete jej i v roli kapesního EDC zavíráku pro běžné nošení. V této roli bych ocenil očko pro provléknutí paracordu nebo klip pro zavěšení na kapsu, jenže ani jedno na gerberu nenajdete. Na těle multitoolu nechybí alespoň dvojice kulatých otvorů, jejichž vzdálenost vám umožňuje přišroubovat k Armbaru některou ze spon od výrobců nožového příslušenství. Dodejme, že kromě modelu Drive nabízí Gerber také variantu Cork, kterou ocení zejména milovníci stolování v přírodě – zahrnuje totiž vývrtku, otvírák na konzervy neb řezák na folie.

Autor: Miroslav Mašek - časopis Přežít

Multifunkční nářadí Gerber Armbar Drive naleznete na: Multifunkční nářadí Armbar Drive