Fantom ze Španělska

Společnost Norica nepatří v Česku k těm nejznámějším, nicméně byla založena už za první světové války a roku 2017 oslavila sté výročí. Pochází ze španělského města Eibar, které se řadí mezi kolébky zbrojního průmyslu. První zmínka o tamější produkci pochází už z roku 1482, kdy si vévoda de Medina Sidonia v Eibaru objednal dvojici děl.

Tři desítky modelů

Začátkem 20. století se na zbrojní výrobě podílelo už 1149 eibarských puškařů. Norica se tak může pochlubit skutečně úctyhodnou tradicí, přičemž se po celou dobu věnuje výhradně vzduchovým puškám a pistolím. Díky stoleté zkušenosti se značka honosí tím, že ve svých produktech spojuje řemeslný um s technologickými inovacemi.

Na zbraně Norica narazíte ve více než 90 zemích světa. Základ výrobního programu tvoří asi tři desítky typů vzduchovek, pojmenovaných zvučnými názvy jako Storm, Dragon, Dead Eye nebo Hawk. Na své si přijde snad každý – milovníci klasických dřevěných i taktických polymerových pažeb se stavitelnou lícnicí, začátečníci i zkušení střelci. Některé modely slouží pro rekreační střelbu či hubení hlodavců, po jiných sáhnou příznivci přesné střelby na delší vzdálenosti – třeba Black Ops Sniper má už v základu dvojnožku i optiku. Mně se pro test dostal do ruky model Phantom GRS.

Ke svým „airgunům“ nabízí Norica bohaté příslušenství, které zahrnuje textilní pouzdra v jednobarevném i kamuflážním provedení, bipod z tvrzeného plastu, terče různých rozměrů nebo čisticí sadu. Nechybí vlastní řada puškohledů, které taktéž pokrývají všechny skupiny zákazníků od nadšených zelenáčů až po náročné profíky vyžadující vodotěsnost a nárazuvzdornost. Perličku představuje volně prodejný tlumič (kompenzátor), který lze osadit na „laufy“ ráže 4,5 mm, 5,5 mm a 6,35 mm pomocí závitu UNF. Pestrou paletu dlouhých vzduchovek doplňuje čtveřice pistolí na CO2, přesněji vydařené kopie modelů Colt 1911, S&W MP40, Sig Sauer SP2022 a TAURUS 24/7.

Přehršel inovací

Norica vyvinula několik technologií, které implementuje do jednotlivých vzduchovek podle toho, jakému účelu budou sloužit. Phantom se může pochlubit hned pěti pokročilými prvky. Předně se jedná o Gas Ram System (GRS), který spočívá v nahrazení klasické pružiny pneumatickým válcem. Toto řešení funguje bez ohledu na okolní teplotu, přináší nižší úroveň vibrací a zbrani dává plynulejší chod, z čehož vyplývá lepší přesnost střelby i pohodlnější ovládání. Píst je zároveň výrazně odolnější, takže vzduchovku můžete nechat nataženou i několik hodin, aniž by došlo k únavovému poškození.

Mezi nepřehlédnutelné rysy „fantoma“ patří mohutný, ale lehký tlumič hluku SilentShot integrovaný do ústí hlavně. Třetí vychytávka s názvem Solid Steel Breech PRO zahrnuje překonstruovaný závěr, jenž výrazně snižuje střelcovo napínací úsilí. Další technologie zvaná Fiber Optics Open Sights se týká mířidel, kdy muška disponuje červeným světlovodným vláknem. Hledí pak dostalo dvě tečky v jasně zelené barvě. Poslední z pětice inovativních prvků spočívá v pojistce spouště Automatic Safety, která se samočinně aktivuje při natažení zbraně.

Norica Phantom GRS se vyrábí v rážích 4,5 a 5,5 mm, já jsem měl příležitost odzkoušet první z nich. Ve Španělsku stavějí tuto vzduchovku standardně s úsťovou energií 24 J, ovšem pro jednotlivé trhy se tato veličina přizpůsobuje lokálním zákonům. V ČR si lze bez zbrojního průkazu pořídit zbraň do 16 J, a tak má Norica Phantom GRS dostupná v našich končinách právě tuto úsťovou energii.

V černobílém hávu

Atraktivní Španělka patří k tradičním vzduchovkám, kdy pro natažení musíte zalomit hlaveň směrem dolů. Osobně mám raději modely natahované pákou pod „laufem“, protože hlaveň je lépe fixována a většinou dosahuje vyšší přesnosti. Na druhou stranu, v tuzemsku snad každý držel v ruce nějakou tu zlamovací slavii, takže si na noricu nebude muset dlouze zvykat.

Syntetická pažba je lehká a odolná proti vlhkosti, navíc ji výrobce – v souladu s názvem typu – potiskl líbivým motivem složeným z lebek a doplněným nápisem „lost souls“ (ztracené duše). Celek vypadá opravdu akčně a milovník postapo stylu zajásá. Tato „kamufláž“ je však provedena v extrémně tenké vrstvě a bez ochrany před poškrábáním. I na zbrusu nové pažbě tak podél hran najdete pár šrámů, které při střelbě začnou zhusta přibývat. Noricu stačí položit na beton, trochu neopatrně zdvihnout – a nová jizva je na světě.

O poznání lépe se konstruktéři popasovali s ergonomicky tvarovanou lícnicí a gumovou botkou zakončení pažby, která tlumí zpětný ráz. Předpažbí je dlouhé a pistolová rukojeť hluboce vykrojená, což přispívá k intuitivnímu úchopu. Obě tyto části navíc výrobce opatřil zdrsněním, díky němuž zbraň neklouže ani ve zpocených rukou. Na pohled působí „kostičky“ dost hrubě, ovšem v dlani netlačí. Celkově se Norica drží snadno a pohodlně, navíc je výborně vyvážená. Přes rozměry tlumiče není ústí hlavně přehnaně těžké a při míření proto neopisuje nežádoucí „osmičky“. Pro natažení stačí vynaložit o něco menší sílu než u většiny zlamovacích vzduchovek.

Kovové části dostaly černou povrchovou úpravu a světlovodná vlákna v obou částech mířidel jsou dostatečně výrazná i při špatné viditelnosti. Výhodou je též fakt, že hledí lze stranově i výškově nastavit pomocí mikrometrického šroubu. Trochu mě zaskočilo, že mířidla jsou vyrobena z plastu, nicméně mušku chrání robustní ocelová krytka. Poškození jedné z nejcitlivějších částí vzduchovky tak nehrozí ani při opření o stěnu. K upevnění optiky slouží 11mm rybina.

Vzpurná, ale přesná

Bezpečnost má na starost zmíněná pojistka, jejíž páčka našla své místo v lučíku těsně před jazýčkem. Funguje jednoduše a spolehlivě – po natažení blokuje pohyb spouště a pro výstřel je třeba páčku posunout směrem k ústí hlavně. Pro střelce zvyklého na jiné typy může zpočátku jít o poněkud nepohodlné řešení, ale po pár desítkách ran lze s pojistkou manipulovat i bez vizuální kontroly.

A jak se všechny technické vychytávky projevují při střelbě? Díky promyšlené ergonomii se s „fantomem“ snadno manipuluje. U spouště nicméně překvapí velmi dlouhý chod a po uvolnění bicího mechanismu též řádný kopanec, který vám botka uštědří do ramene. Zpětný ráz je i přes užití pístového systému dokonce razantnější než u leckteré staré vzduchovky. Jakmile si na něj však zvyknete, nemá na přesnost významnější vliv – a ve výsledku vás alespoň dobře připraví na chování ostré pušky. Tlumič naopak funguje bez problémů a místo kovového třesku uslyšíte zvuk podobný spíš kuši v okamžiku vypuštění šípu.

S Noricou Phantom GRS jsem střílel dvěma typy diabolek (viz Včelky z Jižní Ameriky). Nejprve jsem poslal několik ran do klasického terče na vzdálenost 10 m. Část projektilů skončila v černé části, asi polovina putovala příliš vysoko. Stranově vzduchovka nezanášela, takže jsem mířidla seřídil pouze výškově. Nebyl problém hned napoprvé odhadnout správné nastavení a při dalších desítkách pokusů už drtivá většina ran končila mezi čísly 7 a 10. Rozptyl se příliš nezhoršil ani při navýšení vzdálenosti od terče na 20 m.

Celkově tak vnímám Noricu Phantom GRS jako vydařenou a výkonnou vzduchovku střední třídy, která i přes nečekaný zpětný ráz dosahuje pozoruhodné přesnosti. Výhodou je též nenáročná údržba – zvýšenou opatrnost vyžaduje pouze potisk pažby, kterou byste neměli pokládat na hrubější povrchy. 

Včelky z Jižní Ameriky

Norica uvádí na trh i vlastní diabolky, které se na rozdíl od samotných zbraní vyrábějí v Argentině. Typ Hollow Point o váze 0,6 g je potažen mědí a dosahuje o 20 % vyšší rychlosti než běžné olověné diabolky téže hmotnosti. Výrobce ho popisuje jako ideální kombinaci přesnosti a účinku v cíli i na delší vzdálenosti. Hollow pointy se dodávají v plastovém boxu, který si můžete připnout na opasek. Průraznosti tohoto náboje napomáhá i specifický tvar. Diabolky Jumbo Extra Heavy váží 0,64 g a sestávají ze speciální slitiny olova. Jejich špička má přispívat k lepší penetraci, zatímco vysoká hmotnost udržuje pod kontrolou rychlost letu pro zachování přesnosti. Prodávají se v klasické kovové krabičce se šroubovacím uzávěrem.

Na vzdálenost 10 a 20 m je přesnost obou typů podobná, s hollow pointy se mi však přece jen dařilo dosáhnout lepšího soustřelu. Tyto diabolky také mají vyšší průraznost, což bylo znát jak na papírovém terči, tak v průstřelech hliníkových konzerv. Oba náboje na 15 m bez problémů prolétly skrz plechovku, ovšem Hollow Point vytvořil na vstupu i výstupu podstatně rozměrnější otvor.

Kompletnú nabídku vzduchovek NORICA naleznete zde: Vzduchovky NORICA