Kulovnice španělské značky Bergara prosluly přesností, jemnou spouští a příznivou cenovkou. Vysněnou zbraň si mezi nimi najdou příznivci rozličných druhů lovu včetně těch, kteří preferují sportovněji laděné kousky schopné vyslat projektil na delší vzdálenost. Právě mezi ně spadá model B-14 Wilderness Thumbhole v ráži 6,5 Creedmoor, s nímž jsem vyrazil na střelnici.
Společnost Bergara se zrodila ve stejnojmenném městě v severním Španělsku – tedy v tradičním puškařském regionu s několikasetletou historií. K charakteristickým rysům jejích kulovnic patří mimořádně kvalitní hlavně odebírané desítkami firem z celého světa. Baskické opakovačky jsou určeny primárně pro myslivce, sportovce a příznivce taktické střelby. Jádro výrobního programu představuje série B-14, zamýšlená především pro lovce v segmentu "big game". Vybírat lze ze sedmi variant, jež se liší délkou hlavně a provedením pažby – jmenujme třeba Timber či Woodsman v klasickém dřevě. Já sáhl po krásce z řady B-14 Wilderness, která zahrnuje zbraně do nejdrsnějších podmínek pro dlouhý pobyt v divočině.
Originální kamufláž
Plné označení testované opakovačky zní B-14 Wilderness Thumbhole a můžete si ji pořídit v šesti kalibrech. Moje volba padla na ráži 6,5 Creedmoor, která se těší stále větší oblibě, ovšem zdaleka ne každý myslivec měl možnost si s tímto nábojem určeným pro větší distance vystřelit.
Jak název naznačuje, kulovnice má ergonomickou pažbu s otvorem pro palec. Ve snaze o maximální odolnost v terénu se vyrábí z polymeru, jenž navíc dostal ručně malovaný kamuflážní vzor. Kombinuje žlutavá a šedá pole s "cákanci" černé barvy, které vystupují z povrchu syntetiky, dále přispívají ke stabilnímu úchopu a zvyšují též odolnost pažby vůči odřeninám. Na úchopových plochách – mohutné pistolové rukojeti i spodku a bocích předpažbí – se nachází černá pryž s velmi dobrou přilnavostí.
K dalším praktickým prvkům pažby patří stavitelná lícnice, díky níž si můžete srovnat osu optiky se svým zrakem i při použití montáží různé výšky. Promyšleně tvarovaná pryžová botka sestává z měkkého materiálu a její styl mi trochu připomněl řešení používané Berettou. Délku pažby lze uzpůsobit výběrem některé z rozpěrek. Na jejím spodku a pod předpažbím najdete očka k uchycení popruhu, na obou stranách zbraně nechybějí ani sloty k rychlému nacvaknutí QD poutek.
Chloubou polymerové krásky je hlaveň o délce 51 cm s kanelováním, které osobně považuji za napůl estetickou a napůl funkční záležitost. Určitě přispívá k atraktivnímu vzhledu pušky a ačkoliv se někteří střelci domnívají, že zvyšuje tuhost "laufu", není to pravda. Ve skutečnosti má kanelovaná hlaveň větší povrch, což může přispět k rychlejšímu chlazení, ovšem primárně tato úprava snižuje hmotnost kulovnice.
Precizní závěr i hlaveň
Sáhnete-li po zbrani v provedení Steel, můžete se těšit na povrchovou úpravu hlavně (i dalších kovových dílů) Sniper Grey Cerakote, která přestojí i extrémní výkyvy počasí a hrubé zacházení. Právě tuto variantu jsem měl možnost vyzkoušet, nicméně se mi zalíbila i verze Carbon s "laufem" vyztuženým grafitovým opletem. Díky této úpravě působí hlaveň na pohled jako robustnější a těžká, byť ve skutečnosti je naopak odlehčená.
Na ústí se nachází závit 5/8×24 UNF a výrobce na něj montuje všesměrový kompenzátor Omni. Bergara jej vyvinula pro pušky ráže .30 a je primárně určen pro jednoranky B-13 i opakovačky Premier a B-14 Wilderness. Pokud byste úsťové zařízení chtěli odšroubovat, neobejdete se bez pořádné porce síly. Doporučoval bych konec hlavně napřed trochu nahřát nebo před demontáží vypálit pár ran. Závit pak můžete chránit krytkou přibalovanou ke každé kulovnici. Wilderness postrádá klasická mechanická mířidla a bude tedy potřeba instalovat optiku. Já sáhl po puškohledu Leica Fortis 6 2–12×50i v kombinaci s montáží Spuhr SP-3601 s výškou 30 mm a sklonem 20,6 MOA.
Stejně jako ostatní B-14 disponuje Wilderness Thumbhole válcovým odsuvným závěrem španělské konstrukce, který se vyznačuje pohybem v rozsahu 90° a obzvláště hladkým chodem. Uzamyká se do lůžka pomocí dvou ozubů a na jeho těle najdete charakteristickou vyfrézovanou šroubovici. Nejde jen o designovou záležitost: Vývojáři tímto způsobem zmenšili hmotnost celého dílu, usnadnili odvod nečistot a ještě zvýšili bezpečnost uzamčení – vše totiž zapadá do druhé šroubovice uvnitř lůžka. V kombinaci s volně plovoucí hlavní zaručuje takto pojatý závěr vynikající přesnost. Precizním zpracováním se může pochlubit i jeho páka osazená kovovou rukojetí kónického tvaru.
Bezpečnostní prvky
K přesnosti střelby dále přispívá pravděpodobně nejjemnější spoušť ve své kategorii na trhu – mnoho majitelů bergar hovoří o takřka bodovém odpalu. Výrobce nastavuje odpor asi na 1,4 kg, ovšem každý střelec si tuto veličinu může upravit dle libosti. Plastový zásobník typický pro španělskou značku bych raději vyměnil za kovový, nicméně ke sportovněji laděné pušce docela sedí – jen si budete muset zvyknout na trochu specifický způsob jeho zavádění. V šachtě drží opravdu pevně a po zacvaknutí se neviklá. Pojme pět "včelek" a líbí se mi, že jde o univerzální model i pro náboje dalších příbuzných ráží – od .308 Win. přes .22-250 Rem. po .243 Win..
Výpusť zásobníku má podobu oboustranné páčky ve tvaru písmene T, která se nachází těsně před lučíkem. Uvolňuje se tlakem ukazováku směrem dopředu a funguje spolehlivě, jenže mezi lučíkem a zásobníkem pro ni zbylo dost málo místa, takže si manipulaci (zejména tu potmě) bude nutné nacvičit. Dodejme, že zavádění zásobníku je poměrně hlasité a měli byste jej tedy mít i s náboji ve zbrani už při příchodu do lesa. Dvoupolohovou pojistku naopak hodnotím jako bezhlučnou – najdete ji vpravo hned za pákou závěru. Přední poloha s červenou indikací znamená odjištěno, zadní s bílým puntíkem zajištěno.
V zadní části závěru našel své místo výstražník v podobě červeného kolíku – pokud vystupuje z obrysu zbraně, je bicí mechanismus napnutý. Co se týče bezpečnostních prvků, trochu mi schází snad jen možnost zamčení systému: Kdyby se lovec prodíral houštím, mohl by pákou závěru zavadit třeba o větev a hrozilo by otevření zbraně. Naštěstí jde spíš o teoretický problém, protože u závěru s 90stupňovým chodem je šance na takový scénář minimální.
Rána za ránou
Vyzkoušet zbraň o délce 103 cm jsem vyrazil s lovcem Martinem Rouchalem na střelnici WarZone v Dolní Lhotě u Blanska, která disponuje krytým stometrovým střelištěm. To slouží mimo jiné k nastřelování dlouhých zbraní a smíte na něm pálit vestoje, vsedě i vleže. S sebou jsme si vzali nejen nastřelovací stojan TETRAO s vertikálním a horizontálním nastavováním, ale i dva druhy střeliva. Prvním "krmivem" se staly náboje Hornady Superfrmance se 129 grainovou střelou SST (Super Shock Tip – projektil při zásahu vyvolává šok a rychle i spolehlivě expanduje). Druhé střelivo představovala Lapua s těžším projektilem o 156 grainech typu Soft Point Bullet (střela s měkkou špičkou se při nárazu do tkáně roztáhne a způsobí větší ránu, než jaká by odpovídala průměru projektilu).
Bez optiky váží B-14 Wilderness Thumbhole příjemných 3,3 kg a ani po instalaci robustní leicy jsme neměli dojem, že bychom vláčeli moc gramů navíc. To se ostatně potvrdilo i později v lese, kde kolega s bergarou ušel několik kilometrů bez výraznější únavy svalů. S kulovnicí jsme postupně stříleli oběma typy nábojů na vzdálenost 50 a 100 m. Ačkoliv první rány padly hned po montáži optiky a jejím prvotním nastavení přes hlaveň, dokázali jsme se dostat do kruhu o velikosti srdce vysoké zvěře. A jak jsme puškohled postupně nastavovali, zlepšoval se i výsledek a s Hornady i Lapuou jsme se nakonec bez potíží vešli do středu terče. Zároveň jsme si všimli, že zatímco prvně zmíněné střelivo negeneruje takřka žádný výšleh z ústí hlavně, u Lapuy se po každé ráně objevil poměrně výrazný plamen. Vzhledem k parametrům střeliště jsme bohužel nemohli zbraň otestovat na ještě větší distance, kde by se měla cítit jako doma. Martin Rouchal nicméně dodává: "Z chování pušky lze usuzovat, že se špičkovou optikou by se s ní mělo dát přesně střílet třeba až na kilometr. Na 100 m vykazovaly oba náboje srovnatelnou přesnost i hlučnost, která mě zaskočila – dosud jsem s tímto nábojem neměl zkušenosti a je o dost hlasitější než .300 Win Mag. Pokud bych si měl vybírat střelivo pro lov, sáhl bych po typu, co se při zásahu bortí do růžice."
Závěrečný verdikt
Opakovací kulovnice B-14 Wilderness Thumbhole se příjemně drží a generuje překvapivě kultivovaný zpětný ráz – díky kompenzátoru Omni se jeho energie rozkládá spíše do stran než dozadu. Není těžká, vykazuje pozoruhodnou přesnost, hodně vydrží a navíc dobře vypadá. Ne náhodou bývá kvalita bergar přirovnávána ke zbraním Tikka či Remington. A s Martinem jsme se shodli, že se tento model bude pravděpodobně líbit i střelcům, kteří nepreferují polymerové pažby.
Autor blogu: Miroslav Mašek, Martin Rouchal
Opakovací kulovnici B-14 Wilderness Thumbhole a množství jiných modelů zbraní naleznete zde: Zbraně Bergara