Se závanem nostalgie

Do lesa mě většinou doprovází některý z takticky laděných batohů ušitých z cordury a vybavených prvky nosného systému MOLLE/PALS. Proto jsem byl zvědavý, jak bude mým požadavkům vyhovovat konzervativněji střižený bágl slovenské firmy TETRAO. Vyplatí se modernímu myslivci sáhnout po klasice?   

Výrobce z Trenčína už pro nimrody připravil dlouhou řadu zavazadel – od nábojových brašen přes cestovní tašky po batohy. Ty mívají objem 20, 25 či 35 litrů a jsou tedy určeny spíše pro jedno - až dvoudenní lovecké výpravy nebo výlety do přírody. Model Classic patří mezi pětatřicetilitrové bágly, po nichž sahají lidé, kteří potřebují na kratší cestě více vybavení, případně vyrážejí na delší trasu nalehko.

Ruční výroba

Batoh sestává ze 100% polyesteru olivového odstínu, který se vyznačuje dlouhou životností, odolností vůči oděru i dobrou tvarovou stálostí. Z dalších materiálů jmenujme hnědou syntetickou kůži, z níž se dělá lem chlopní všech kapes. Dvojici zmíněných barev vkusně doplňuje žluté stehování, k němuž ještě doplním, že se TETRAO Classic kompletně vyrábí ručně přímo na Slovensku.

Hlavní komora se uzavírá pomocí stahovacího lanka vedeného tunelem, přičemž míru utažení regulujete plastovou dvoukomorovou brzdičkou. Ta je dostatečně mohutná na to, abyste s ní zvládali manipulovat i v rukavicích. Vstup následně uzavřete čtvercovou chlopní se zaoblenými rohy. Ovšem pozor, zip byste hledali marně – výrobce zvolil podélný dřevěný kolíček, který provlečete pojistnou smyčkou z umělé kůže. Jde o funkční i elegantní řešení s retro nádechem, jež zároveň přibližuje batoh městskému stylu. Stejným způsobem se otevírají a zavírají i všechny kapsy. Dvě menší najdete na bocích báglu, třetí na jeho přední straně dostala stylově vyvedené logo v hnědém oválu. Vytřepání obsahu třeba při běhu brání vrchní gumové lemování, které kapsy samočinně stahuje. Tahle užitečná drobnost mě opravdu zaujala – už proto, že často schází i mnohem dražším batohům.

Při pohledu do hlavní komory jsem objevil další vychytávky. K horní hraně přišili Slováci plastovou karabinku, na kterou si zavěsíte kupříkladu klíče a nemusíte je pak pracně lovit mezi ostatními věcmi. Vnitřní stranu polyesteru TETRAO pečlivě pogumovali (což platí i o kapsách) a přenášené předměty jsou tak chráněny proti vlhkosti. Toto řešení má však i jeden negativní dopad: Zatímco samotná textilie je takřka bezhlučná, pogumováním získala na šustivosti. Jiné demaskující prvky batoh nevykazuje, neboť absence kovových prvků eliminovala jakékoliv cinkání i odlesky.

 

S překvapením uvnitř

Největší bonus se ukrývá v ploché kapse přiléhající k zádové partii a oddělené od zbytku hlavní komory přepážkou z černého polyesteru. Nachází se v ní totiž vyjímatelný podsedák o rozměrech 44x29 cm a výšce 3 cm, který vám umožní se bez rizika prochladnutí uvelebit třeba na promrzlém posedu. Vhod přijde ale i při běžném výletu, pikniku nebo táboření. Disponuje madlem, za něž ho snadno vytáhnete, a dostal stejně decentní zbarvení jako celý batoh.

Na straně pokládané na zem sestává podsedák z olivového polyesteru, zatímco vy sedíte na hřejivém flísu. Uvnitř batohu navíc vykonává i další roli – funguje jako měkká výztuha zad, aby vás TETRAO Classic netlačil ani při transportu těžšího vybavení. Líbí se mi, že v prostoru na podsedák zbývá i po jeho vsunutí dostatek místa, aby se k němu vešel ještě hydratační vak, menší notebook o úhlopříčce 10 palců nebo některá z placatějších powerbank.

Zádový systém si zaslouží pochvalu hned z několika důvodů. Délkově stavitelné ramenní popruhy dostaly velkorysé polstrování z prodyšného materiálu. Mají šířku 7 cm a jsou lehce vyklenuté do stran, což napomáhá přirozenějšímu usazení báglu i lepšímu rozložení váhy na zádech. Navíc jsou z boků obšité hnědým textilním lemováním, takže jejich hrany neřežou do ramen. Naproti popruhům umístil výrobce na zadní stranu batohu dva stejně široké pruhy z totožného materiálu – tedy prodyšné polstrované síťoviny. Tyto panely jsou vysoké asi 1,5 cm a právě v této vzdálenosti od vašich zad udržují batoh, což umožňuje lepší cirkulaci vzduchu a omezuje pocení, aniž by se zmenšil vnitřní objem hlavní komory.   

Za zmínku stojí i ponosové madlo na vrchní straně báglu, které se vyrábí z hnědé textilie obšité kůží. Na první pohled působí příliš subtilním dojmem, ovšem díky zmíněnému koženému prvku se nezařezává do dlaně ani při naplnění batohu až po okraj.  

Do moravských lesů

Otestovat TETRAO Classic v praxi jsem se vydal během parného léta, kdy teploty nezřídka překračovaly třicítku. Nejprve mě zajímalo, co vše se do jednotlivých úložných prostor vejde. Hlavní komora pojme najednou kupříkladu celtu, lékárničku, rezervní prádlo a ponožky, pláštěnku, dalekohled, fotoaparát a jídlo pro jednu osobu na dva dny. Přední kapsa je jako dělaná na už zmíněný triedr, přesto bych do ní doporučil umístit spíš věci, které potřebujete mít rychle po ruce – jako krabičku poslední záchrany, střelivo a rychlý zdroj energie.

Do bočních kapes se nabízí vložit pití a nástroje. Zde jsem však narazil na menší problém. Kapsy mají výšku 22 cm, což přesně odpovídá například mé oblíbené 600 ml lahvi od Camelbaku, zatímco půllitrová termoska TETRAO měří 24 cm. Obě nádoby se dovnitř vejdou, jenže chlopně jsou příliš krátké a dřevěné kolíčky našité moc nízko, takže kapsy už nezapnete. Gumový lem sice stále drží lahve uvnitř bez rizika ztráty, jenže při pohybu v terénu by se plandající poutka snadno zachytila o větev a během deště by do otevřených kapes zatékalo. Před cestou do lesa tak musíte pečlivě vybírat, do čeho si nápoj nalít. Totéž platí třeba o volbě pevného nože. Pokud jej zrovna nemám na opasku, vkládám ho právě do boční kapsy batohu. U středně velkého modelu je vše v pořádku, ale takový Helle Jegermester měří i s pouzdrem 27 cm a nechat jej z kapsy "čouhat" bez zajištění by se mi nechtělo.       

Tím potíže naštěstí skončily, mohl jsem TETRAO Classic hodit na záda a vydat se do lesů v okolí Brna. Taktické batohy pod 40 l nemívají bederní pás, nicméně ten hrudní – bránící sklouzávání zatíženého báglu z ramenou – u nich bývá standardem. Bushcraftověji laděný model od Tetraa tento prvek zřejmě z designových důvodů nedostal, a tak jsem měl trochu obavy, zda bude delší chůze terénem příjemná.

 

Okouzlující spojení

Nemohl jsem si pomoci a první desítky minut jsem stále zkoumal, jestli bágl po zádech "necestuje." Záhy jsem však na tohle riziko zapomněl, protože Classic seděl jako přibitý. Absence hrudního pásu by zřejmě začala vadit teprve při transportu opravdu těžkého nákladu, pro který bych si ovšem stejně vybral spíš specializovaný bágl.   

Po 10 km se na mém tričku vzhledem k úmorným vedrům i přes promyšlený zádový systém objevily vlhké skvrny. Za takových podmínek ale prakticky neexistuje způsob, jak se pocení vyhnout, a díky prodyšným panelům nepřekročilo únosnou mez. Hned napoprvé jsem s "klasikou" na zádech urazil asi 25 km a ramena nebo šíje nevykazovaly ani náznak bolesti. Při jednom z dalších srpnových výletů mě zastihl i středně silný déšť a ačkoliv se nejedná o membránový model nebo bágl s přetahovací pláštěnkou, polyester s vnitřní impregnací udržel veškerou vodu venku. Při prudším lijáku už bych nicméně raději schoval TETRAO Classic pod pončo.

Během táboření jsem si ověřil, že přístup do hlavní komory je snadný a rychlý – což přijde vhod hlavně při nutnosti bleskově sbalit rozložené vybavení během nouzového opouštění bivaku. Prostě povolíte stahovací lanko na maximum, vše naházíte dovnitř, jediným pohybem lanko utáhnete, překlopíte přes vršek chlopeň a zaháknete kolíček do poutka. Uvnitř hlavní komory vám přitom nebudou překážet žádné zbytečné výstupky nebo zipy. V jednoduchosti je prostě krása.      

Naposled použitou větu ostatně mohu vztáhnout na celý slovenský batoh, který mě okouzlil spojením klasického střihu, bytelného zpracování, chytrých nápadů i funkčnosti. V přetechnizované době není někdy na škodu sáhnout po kousku s duší, jehož pořízením navíc přispějete na dobrou věc: TETRAO totiž část peněz z každého prodaného výrobku věnuje na záchranu ohroženého tetřeva hlušce (Tetrao urogallus). A na rozdíl od taktických modelů s military vzhledem si lze Classic bez obav vzít i do města či kanceláře, aniž byste budili nežádoucí pozornost.

Autor blogu: Miroslav Mašek

Tenhle spolehlivý a kvalitní batoh naleznete zde: TETRAO Classic 35 l