Proč je pro zvěř důležitá sůl?

Tak jako všechny býložravci, tak i volně žijící raticová zvěř, má nedostatek minerálních látek a stopových prvků jako jsou např. sodík, draslík, jód, které se volně v přírodě nevyskytují, nebo jen v minimálním množství. Nedostatek těchto látek způsobuje špatný zdravotní stav, zažívací potíže, šíření nemocí a výkyvy v normálním chování zvěře. V přírodě se prakticky volně nevyskytuje jód, který je důležitý pro regulaci vnitřních životních pochodů zvěře. Všechny tyto prvky obsahuje sůl. Dalšími důležitými prvky, které sůl obsahuje, nebo se přidávají do krmných solí jsou: uhličitany fosforu, vápníku a hořčíku - potřebné pro stavbu kostí a paroží, měď - působí jako léčivý prostředek proti chorobám způsobovanými cizopasníky, železo - přispívá k tvorbě červených krvinek - tvorba uhlohydrátů, sodík - tvorba pepsinů pro dobré trávení.

Dostatkem soli v jarním a podzimním období zajistíme, že zvěř nebude trpět zažívacími obtížemi při přechodu ze suché na zelenou potravu a naopak. Sůl také působí antibakteriálně a pomocí ní se zvěř zbavuje cizopasníků, jak vnějších, tak vnitřních. Dostatkem soli tak zajistíme dobrý celkový zdravotní stav zvěře. Jelení zvěř spotřebuje asi 3 kg soli a srnčí zvěř asi 1,5 kg soli ročně na jeden kus zvěře. Dostatečným množstvím soli a pravidelným doplňováním solníků zajistíme zvěři dobrý zdravý stav a imunitu. Sůl je v podstatě nejzákladnějším léčivem podávaným zvěře. Tak jako pro lidi i pro zvěř platí: "Sůl nad zlato!"

Sůl předkládáme zvěře v solnících nejčastěji umístěných při průchodech zvěře, v blízkosti vody a krmelců. Solníky mohou být různých tvarů a konstrukcí. Nejčastěji jsou korýtkové solníky. Nejjednodušší solníky jsou v rozštěpu stromu nebo ve vydlabaném pařezu spíleného stromu. Takové solníky zvěř velmi miluje a navštěvuje je i poté, co pařez shnije a rozpadne se. Prázdná místa po takových solnících a země kolem zvěř vylizuje i nadále i přesto, že hned vedle je postaven nový solník. Solníky je třeba pravidelně kontrolovat, doplňovat, čistit od listí a trusu zvěře. V případě poškození je třeba jej opravit, nebo nahradit novým.

O významu a nezbytnosti přiměřeného množství soli v potravě člověka nemusíme nikoho přesvědčovat. Však nás to učí i známá slovenská pohádka. Stejně důležitá je v potravě divoké zvěře, což potvrzují různé odborné výzkumy a zkušenosti myslivců z praxe. V souvislosti s předkládáním soli lesním obyvatelům se okamžitě vynoří několik otázek. Kolik soli zvěř potřebuje? Kdy a jak jí ji předkládat? Která zvěř sůl vyhledává a proč vlastně? Na všechny tyto otázky se pokusíme odpovědět v následujících řádcích.

Myslivec de facto ani nemusí řešit, kolik soli zvěř potřebuje. Jeho úkolem je "pouze" zajistit, aby sůl v případě potřeby našla. Ta, na rozdíl od člověka, jí zkonzumuje jen tolik, kolik její organismus potřebuje. Jsou známy případy, kdy zvěř v důsledku nedostatku soli v zimě migrovala k silničním komunikacím lízat posypovou sůl. Jako takové situace obvykle končí nemusíme blíže popisovat.

Všechny zúčastněné strany se shodují, že pokud si divoká zvěř nedokáže najít potřebné minerální látky v přírodě sama, je nezbytné jí je předkládat v podobě kamenné soli nebo různých lizů (kombinace kamenné soli s různými minerálními látkami) a to po celý rok, především však na jaro. Po zimě přechází zvěř ze suché stravy na šťavnatou. Sůl v tomto případě pomáhá trávicímu traktu přizpůsobit se změně potravy. Rovněž doplňuje do organismu různé minerální látky, jako například vápník a fosfor, které jsou základními stavebními látkami každého živočicha. Zmíněné minerály tvoří hlavní prvky při tvorbě paroží raticové zvěře. Uvedené účinky jen podtrhují význam zřizování solišť v souvislosti s dosahováním kvalitních chovatelských výsledků.

Počet solišť v každém loveckém revíru upravuje vyhláška ministerstva zemědělství k zákonu o myslivosti. Podle ní musí být na každých i započatých 70 ha výměry nejméně jeden solník.

Z otázek položených na úvod článku jsme ještě neuvedli odpověď na tu, které druhy zvěře vyžadují sůl ve své potravě. Odpověď odborníků na tento problém je jednoznačná. VŠECHNY. Ať už je to raticová zvěř nebo maličký zajíc. Zajímavé je, že zajíc sůl nedokáže lízat. Přijímá ji tedy tak, že ohlodává dřevo nasáklé solí ze solníku. To se týká především starších solišť.

Všechny druhy kamenné minerální soli naleznete zde: Doplňky výživy TETRAO

Autor blogu: @petrrissa